Jak se dnes vyučují církevní dějiny – a jak by měly?

28. květen 2023

Vzpomenete si, co jste se ve škole dozvěděli o náboženství a co o církvích? Starší generace se učila například o Janu Husovi tak, že se hlavně snažil bránit lid před útrapami ze strany církve s důrazem na utrpení chudých a bohatství prelátů. Ti, kdo studovali za normalizace, se o křesťanských dějinách Evropy nedozvídali téměř nic.

Čtěte také

Jak o víře, náboženství a roli církví učit dnes a jak by se mělo učit o církevních dějinách, se dozvíte v debatě Vertikály. Lucie Vopálenská se ptá historiků Tomáše Petráčka a Eduarda Burgeta.

V první části připomínáme jezuitu Petra Koláře. Stál u zrodu náboženských pořadů v Českém rozhlase. Zemřel tento týden ve věku 82 let. Představíme studii o změně vnímání digitálních technologií v duchovním životě a knihu o vlivu kultu Jana Nepomuckého v Latinské Americe. Moderuje Adam Šindelář.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.