Šéfka Vězeňské duchovenské péče: Bývalí vězni už byli odsouzeni a dostali trest. Společnost by je dál soudit neměla

18. květen 2025

V Bibli je Ježíš tím, který vyhledává lidi na okraji – celníky, prostitutky, hříšníky a další „vyloučené“. Katolická církev ale musí čelit kritice za svůj přístup k LGBTQ+ lidem, nebo k lidem rozvedeným či „single“. „Církev a Ježíš není úplně totéž. Ježíše z Bible jsme si přizpůsobili po konstantinovském obratu, kdy se církev stala velmi mocným subjektem,“ vysvětluje katolický kněz a salezián Zdeněk Jančařík.

Čtěte také

„Pak přišly katechismy s různými výklady hříšnosti a hříchů následované dlouhou tradici netolerance. Když se dnes mluví o homosexualitě i v církvi, zmiňuje se především hřích a hříšnost. Vůbec se přitom nemluví o člověku,“ doplňuje v debatě Vertikály. 

„Pokud mluvíme o homosexualitě, tak se hlavně moravské a slezské církve  velmi posunuly – vnímají lidi s respektem, provádíme také pastoraci. Pokud jde ale o hřích a hříšnost – tak to se moc neposouváme, protože to se týká hodně Vatikánu a toho, co se rozhodne ,nahoře‘,“ dodává kněz s tím, že něco jiného je práce biskupů a dalších kněží, kteří dnes běžně celebrují ve věznicích a navštěvují vyloučené skupiny. 

Čtěte také

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění AV ČR z března 2023, který byl zaměřený na toleranci Čechů vůči vybraným skupinám obyvatelstva, se konečně naše společnost posouvá k větší otevřenosti. 

Například odmítavý postoj vůči homosexuálům jako sousedům zastává jen 11 procent lidí, ještě před 20 lety to bylo více než 40 procent. Nejnižší toleranci máme naopak k lidem s kriminální minulostí, kdy by bývalého vězně za souseda nechtělo 65 procent z nás. 

I vězni jsou lidé

„Osobně to vnímám tak, že bývalí vězni už byli soudem odsouzeni, dostali trest a my bychom je už neměli dál soudit. Také vnímám, že jsou to lidé zranění a proto zraňují dál. Ne, že bychom je měli omlouvat, ale spíš vnímat nejen prostřednictví toho, co spáchali, ale jako lidi s důstojností a hodnotou,“ uvažuje předsedkyně Vězeňské duchovenské péče Kristýna Čobanová. 

Čtěte také

Většinová společnost bývalé vězně vnímá s předsudky. „Nejčastěji to je, že jsou špatní, nenapravitelní a takoví i zůstanou. Také slýchám, že si za to můžou sami, takže není důvod jim pomáhat,“ vyjmenovává. 

„Můžeme to překonat tím, že jim tu šanci dáme. Dívejme se na ně jinou optikou. Když se to daří, pak se začíná uzdravovat i celá naše společnost. Tedy prostřednictvím postoje přijetí,“ dodává Čobanová. 

Celou debatu Vertikály najdete v audiozáznamu, ptá se Karolina Antlová.

V první části Vertikály s Naděždou Hávovou uslyšíte: 

Katolická sociální nauka musí odpovědět na další průmyslovou revoluci nebo na rozvoj umělé inteligence, tvrdí nový papež Lev XIV. Jak se to ale dotkne církví? Posvítíme si i na novou knihu rozhovorů Aleše Palána s duchovními různých církví. Nazvaná je  Ten farář je nějakej divnej, o farářkách nemluvě.

autoři: Karolina Antlová , lup
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.