Vatikán podporuje AI? V katolické církvi všechno trvá, ale tato výzva přišla v pravý včas, shoduje se pedagog a IT odborník
Nový vatikánský dokument se zabývá i vztahem mezi AI a lidskou inteligencí a zdůrazňuje, že AI by měla sloužit jako nástroj podporující lidskou tvořivost a rozhodování. A to s důrazem na etiku a zodpovědnost. „Umělá inteligence je výzva – a jak se někdy říká, že v katolické církvi všechno trvá dlouho, tak tato reakce byla včasná a dobrá,“ myslí si pedagog arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Karel Gamba.
„Církev AI pojmenovala jako výzvu. A líbí se mi, že umělou inteligenci nepopisuje jako něco nebezpečného, z čeho máme mít strach, ale něco, co nás může obohatit,“ doplňuje Gamba v debatě Vertikály.
Čtěte také
„Je to pro mě inspirativní myšlenka, kdy nás má AI doplňovat a člověka rozvíjet, ale musí si ,dát bacha‘, aby AI nezačal otročit. Každopádně jde o cestu k rozvíjení našich vlastností a schopností,“ myslí si.
Vědec Katedry informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity Michal Černý je rozvojem AI také nadšený.
„Je to zajímavý technologický fenomén, který zároveň proměňuje způsoby, jakými pracujeme s informacemi, jakými se učíme, jak spolu komunikujeme. Stojíme v situaci, kdy se velká část společnosti vlivem AI také proměňuje.“
Čtěte také
„Pro mnoho lidí vytváří AI samozřejmě i nejistoty, protože netuší, jestli nepřijdou o práci, tedy jestli jsou lepší, nebo horší než technika. Podle mého je teologická reflexe k tomu fenoménu zcela zásadní. Takže i já vyjádření Vatikánu velmi kvituju a dobře odpovídá tomu, v jaké proměnlivé, tekuté digitální době žijeme,“ doplňuje Černý.
Celou debatu Vertikály zejména o vzdělávání s AI najdete v audiozáznamu, ptá se Karolina Antlová.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.