Ivan Štern: Žák a učitel, Duda u přítele Trumpa

Andrzej Duda a Donald Trump ve Washingtonu
Andrzej Duda a Donald Trump ve Washingtonu

V postojích evropských komentátorů k návštěvě polského prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu u přítele Trumpa převažoval skeptický tón.

Hlavně k nadějím, které si už několik let dělají Poláci. Američané se prý pochlapí a přímo v Polsku vybudují vojenskou základnu. Podle bulharského listu DUMA Donald Trump nemá zájem si rozzlobit přítele Putina.

Ivan Štern: Duda jede do Ameriky. Zeman ne

Polský prezident Andrzej Duda

Americký prezident Trump se krátce setkal s polským prezidentem Dudou na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu, konaném 11. července. Probrali vzájemnou vojenskou spolupráci.

A tak se deklarace, vydaná oběma prezidenty omezuje na obecné přísliby vzájemné výměny zkušeností a proškolování vojenských jednotek či jednotlivých vojenských specialistů. Dlužno přiznat, že si Duda prosadil alespoň zmínku o nebezpečnosti Ruska a o možnosti vojenskou základnu přece zřídit.

Pochlapují se zatím jen Poláci. Za velkou louži vysílají čitelné signály loajality. Zbraňové systémy nakupují u amerických obchodníků. Na rozdíl od jiných členských zemí Severoatlantické aliance ze státního rozpočtu uvolňují 2 procenta hrubého domácího produktu na vyzbrojování a vystrojování armády. V deklaraci, jež nese podpis Trumpův a Dudův, se zavázali, že se stanou třídními premianty. Na zbrojení v dohledné době vynaloží celých 2 a půl procenta HDP.

Zazlobíš-li, pustím na tě Poláky

Tématu energetické bezpečnosti je věnována menší část deklarace, než spolupráci v oblasti vojenské. Přesto jde o část klíčovou. Obě strany, byť každá z jiných důvodů, nelibě nesou výstavbu druhého plynovodu spojujícího Rusko s Německem po dně Baltského moře, a mají v úmyslu, pokud to jen trochu půjde, stavbě zamezit.

Americká vojenská základna v Polsku je dobrý nápad, soudí britské Timesy

Americký tank M1A1 Abrams během cvičení v Německu

Polské ministerstvo obrany je ochotné zaplatit Spojeným státům až dvě miliardy dolarů, pokud v zemi umístí svou tankovou divizi. Podle Varšavy by přítomnost americké armády vytvořila protiváhu vůči údajně rostoucímu ohrožení ze strany Moskvy.

Polákům vadí plynovod z principu. Považují jej za jeden z nepřátelských projevů v duchu vládnoucí staleté tradice mezi oběma národy. Američanům, konkrétně americkému prezidentovi pro změnu nejde o principiální politickou záležitost, ale o byznys.

Plynovod natažený pod Baltem nehraje do not záměru do Evropy prodávat americký zkapalněný plyn. Pro něj jsou Poláci připraveni ve Štětíně postavit terminál a plyn vést po zemi do všech koutů Evropy. Varšavská Gazeta Wyborcza k tomu trefně poznamenala, že vláda příteli Trumpovi dala najevo, že přece nejde o hodnoty. Je si jednoduše ochotna za bezpečnost, poskytovanou Američany, připlatit.

Setkání obou prezidentů ničím nepřekvapilo. Všechno, co dojednali, se vědělo předem, že dojednají. Tak se list Rzeczpospolita namísto hlubokomyslných politických analýz věnoval rozboru neverbální komunikace, probíhající mezi oběma prezidenty.

Ivan Štern

Usoudil na submisivní postoj Dudův k americkému vzoru. Naopak z Trumpových gest čněla neupřímná, naučená a natrénované srdečnost. Nápodoba gest Donalda Trumpa Dudou směrem k novinářům pak s konečnou platností dosvědčila, kdo je učitel a kdo žák. Kromě zmínek o plynovodu i toto mohl být vzkaz příteli Putinovi. Zazlobíš-li, pustím na tě Poláky.