Ivan Štern: Už nikdy Solingen

4. září 2024

Předsednictví Maďarska v Evropské unii potrvá až do konce prosince. Z pohledu některých Evropanů nezačalo příliš šťastně. Viktor Orbán, přesvědčiv sám sebe, že mluví za celou Evropu, nejprve poctil návštěvou ruského diktátora Putina. Vzápětí si třásl rukou s nemenším autokratem, čínským prezidentem Ti. 

Unie v obou případech dala najevo, že návštěvy s ní nemají nic společného, že rozhodně nevyjadřují jakýkoli myslitelný evropský postoj a že jsou výlučně soukromou záležitostí maďarského premiéra, který čirou náhodou Unii předsedá.

Čtěte také

V reakci na Orbánovu svévoli zazněly hlasy, aby Maďarsku bylo předsednictví odebráno. Jeho vláda přece neumí nic jiného, než je zneužívat.

Aby toho nebylo málo, vláda v Budapešti rozhodla, že Rusům začne poskytovat dlouhodobá pracovní víza s možností neomezeně cestovat po celém schengenském prostoru. Znovu se zvedla vlna nevole.

Budapešťské opatření totiž Putinovi umožňuje, aby tuto nenásilnou cestu využil pro své špiony, případně cvičené nájemní vrahy a do Evropy je bezproblémově posílal jako hostující dělníky. V reakci na to zazněly hlasy, aby Maďarsko bylo jednoduše vyloučeno ze Schengenu.

Předsednictví jede dál

Nyní opět zaznívají hlasy, tentokrát optimistické, že Maďarsko má možnost – vzdor předchozím protivenstvím – ve zbývajícím čase předsednictví svoji reputaci alespoň částečně napravit. Dramatické okolnosti kolem uprchlíků mu nahrávají a doslova přejí.

Čtěte také

Švédsko a nyní i Dánsko sužují gangy pubescentů uprchlického původu a koledují si o rázný zákrok obou států. Islamisté vraždící noži se stávají pomalu každodenní záležitostí.

Útok džihádisty na nevinné Němce na tržišti v Solingenu navíc v otázce uprchlické obnažil ještě jeden problém. Nepotýkají se s ním jen Němci.

Je až nemožné okamžitě vyhostit běžence, jemuž bylo právo azylu odepřeno. Bezmocnost úřadů tak způsobuje, že odmítnutí azylanti mají dost času, aby zmizeli v podzemí. Tam na ně čekají natěšení aktivisté Islámského státu a řádně jim vymývají mozek.

Syřan vraždící v Solingenu – ač měl být vyhoštěn, ale úspěšně se skrýval – je toho hmatatelným důkazem. Nůž mu vedl jeho nový patron: Islámský stát.

Ivan Štern

Pokud Maďaři v následujících čtyřech měsících přijdou s legislativou, která odpovídá naturelu jejich uprchlické politiky – odmítavé a nesmlouvavé – trefí se nejen do šířící se západoevropské nálady plné bezradnosti a opouštějící ještě nedávno vzývanou vítací politiku, ale promění se v očích mnoha hlasů, dosud kritických v hrdiny všedního dne.

Život Maďarům v otázce běženců nabízí možnost v pravou chvíli a na pravém místě trefit kladívkem hlavičku hřebíku způsobem, jak to jejich Orbán umí nejlépe.

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

autor: Ivan Štern
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.