Ivan Štern: Kdo volí Alternativu pro Německo?
Pokud se sociální demokraté domnívají, že Alternativě pro Německo odvedou voliče zpět pod svoji střechu tak, že vylepší stávající systém sociálního zabezpečení, osudově se mýlí. Byť v jednotlivých případech mohou mít i pravdu. O tom je přesvědčena socioložka Cornelia Koppetschová z univerzity v Darmstadtu.
Nouze těch nejchudších sice může sehrát nezpochybnitelnou roli v příchylnosti k pravicovým populistům, ne však výlučně. Příchylnost k Alternativě probíhá skrze všechny sociální vrstvy. Tudíž je klasickými sociologickými nástroji obtížně uchopitelná.
Ivan Štern: V Sasku se hraje vabank. Dokáží v Berlíně zabránit zhnědnutí tamních lidovců?
Pro svůj poslední sjezd před podzimními volbami si saská křesťanská demokracie zvolila zcela záměrně Chemnitz. Město kdysi zaslíbené Karlu Marxovi, nyní pověstné nedávnými nepokoji, vyvolanými etnicky motivovanou vraždou.
Zklamání z životní prohry, vynucené selhání, subjektivně pociťované jako nezaviněné, a odstrčenost, vyvolaná prostředím, orientovaným výlučně na výkon a úspěšnost, to jsou důvody, proč se tolik lidí obrací k alternativním hnutím a proč vytvářejí napříč všemi sociálními vrstvami společenství hněvu.
Koppetschová je označuje jako „neospolečenství“.
Příčiny své vyloučenosti „neospolečenství“ nehledá v osobním selhání. Bylo přece vynucené. Obviňuje elity, které podle Koppetschové dávno opustily pojetí liberalismu, majícího hájit menšiny před většinou, a staly se spíš menšinami, složenými z politiků, novinářů, bankéřů, akademiků a odborářských bossů, jež většinu poučují o tom, co je pro ni nejlepší.
Knížecí rady a sladké řečičky
Poučení elit, co dělat, ať už jde o množství masa v jídle, o přijatelnost naftových motorů v autě či o oteplování klimatu, považuje „neospolečenství“ za poručníkování. V lepším případě za knížecí postoje. Uzavírá se do sebe a jazykově se odcizuje natolik, že není schopno ani ochotno přijímat dialog, natož jej vést.
Němci s jiným názorem než Merkelová byli označeni za populisty. V Chemnitzu to jen vybublalo, tvrdí expert
V Saské Kamenici, tedy v německém Chemnitzu, snad mají proběhnout další demonstrace. Začaly koncem srpna s vraždou místního obyvatele. Podezřelí jsou cizinci.
K Alternativě pro Německo lne hlavně proto, že mu vrací půdu pod nohama. Lhostejno, že jen zdánlivě. Za ztracenou, elitami odcizenou identitu mu Alternativa nabízí identitu novou. Náhražkovou. Vnímaná je ale jako původní.
V nové identitě se „neospolečenství“ začíná odmítavě vymezovat vůči svému okolí. Považuje je zpravidla jako kulturně cizorodé.
A tak k zásadnímu odporu, například k uprchlíkům, a k nepřátelskému postoji k jakékoli jinakosti a pluralitě je pak jen krůček.
Pro „neospolečenství“ jsou výroky o solidaritě, rovných právech, o demokracii a právním státě, řečeno slovy sládka z Havlova pivovaru, „samé hladké řečičky“. Havlův příběh totiž, byť ve zkratce, srozumitelně a s jistým předstihem popisuje to, nad čím nyní přemýšlí a před čím varuje Cornelia Koppetschová.
Stačí to ale?
Autor je publicista
Související
-
Jan Vávra: Realistický krok Realistů
Rozhodnutí vedení strany Realistů nechat své členy hlasovat o rozpuštění strany dokládá nelehký úděl nacionalistů v současné Evropě.
-
Robert Schuster: AfD sklízí na východě Německa, co zaseli jiní
V uplynulých dnech se pozornost nejenom německé, ale i celoevropské veřejnosti soustředila na město Chemnitz ve východoněmeckém Sasku.
-
Robert Schuster: Jedna vlaštovka jaro nedělá aneb Porážka AfD v Görlitzu nic neznamená
Nedávným komunálním volbám ve východoněmeckém Görlitzu se dostalo značné mediální pozornosti nejenom v Německu, ale i v zahraničí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.