Ivan Hoffman: S křížkem po funuse

15. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letadlo pákistánské letecké společnosti PIA (archivní foto)

Mít vizi. To je něco, co se v dnešní bezradné době poptává a nesmírně cení.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz.

Jak ale rozeznat vizionáře od obyčejných šarlatánů a jak vyloučit, že to, co se prezentuje jako vize, není ve skutečnosti obyčejným přáním, které je otcem myšlenky?

Čtěte také

Není to tak dávno, co jsem nebe nad hlavou vídal důkladně poškrtané bílými stopami letadel. Dnes letadlo vidím vzácně a beru ho jako vlaštovku, která jaro nedělá. Koronavirus prostě globálně zdecimoval turistický ruch a s ním leteckou dopravu a letecký průmysl. Dokdy to potrvá a kolik letadel se vrátí do vzduchu, to nikdo netuší.

A v této chvíli přicházejí vizionáři soukromého amerického start-upu Boom Supersonic a říkají: „Zkušenosti, které jsme během pandemie covidu-19 nasbírali, vypovídají o tom, že prahneme po osobním spojení. Rychlejší cestování nám umožní vypravit se na místa po celém světě a poznat různé kultury.“

Nová Předehra

Čtěte také

A na základě této vize pracují na nadzvukovém nástupci Concordu, jehož prototyp XB-1 má vzlétnout příští rok. V plánu je zahájit komerční provoz v roce 2030. Nyní, v éře sociálního distancování, kdy zrovna neprahneme po osobním spojení a zjišťujeme, že přepravovat se po celém světě a poznávat různé kultury je docela hazard, působí nadzvukoví vizionáři jako parta, co přichází s křížkem po funuse.

Jenomže dnes, kdy turista před letadlem upřednostňuje jízdní kolo anebo elektrickou koloběžku a kdy manažeři objevují kouzlo práce z domu a pohodlných videokonferencí, může s nápadem na nadzvukové dopravní letadlo pro pouhých 55 až 75 lidí přijít právě jenom vizionář. Člověk s předtuchou, která nám, obyčejným pragmatickým smrtelníkům, nepřijde na mysl.

Zatímco současná letadla budou chátrat na poloprázdných letištích, parta amerických nadšenců bude někde v garáži uskutečňovat svůj sen o nadzvukové Předehře. Letoun, kterým se má za deset let spěchat při poznávání různých kultur, se totiž bude jmenovat Overture – Předehra.

Ivan Hoffman

A pointa? S křížkem po funuse lze přijít i ve víře v zmrtvýchvstání. Příhodnější by pak ale možná bylo dát nadzvukovému letadlu název Fénix, podle bájného ptáka, co povstal z popela.

Autor je komentátor Deníku

autor: Ivan Hoffman
Spustit audio