Eva Turnová: Dámské rámy po dánsku

6. červen 2025

Švédské feministky prý požadují výměnu pánských pisoárů za sedací toalety. Podle mě by muž rozhodně neměl automaticky dostávat víc knedlíků, než žena, a u projednávání zákona o porodnictví by měl mít aspoň jeden z týmu vaginu. Pro mě za mě, ať se místo „manželství“ říká „ženuželství“. Ale odstraňovat pisoáry? Tady šláply skandinávské ženy mimo mísu.

Čtěte také

Raději zaneřáděnou toaletu než umožnit mužům jednu z mála meditačních seancí, kterou zvládají bez návodu? Močení mužů vestoje vůbec nevnímám jako privilegium, ale jako rituál.

Pohled muže vykonávajícího svou potřebu v přírodě je pohledem praotce přemítajícího nad smyslem existence – a zároveň pohledem raněného srnce, který už neztrácí energii zbytečným bojem.

Muž a duchovní bytost?

Ještě tak pět minut po močení je muž na dobré cestě stát se duchovní bytostí, často složí píseň nebo zvolí správnou stezku. Ale pak se bohužel přepne.

A promění se zpět do podoby mužskosti naprogramované společností. A jede se známé kolečko: Místo aby vnímal ženu jako bohyni, která mu zprostředkuje přístup k tvůrčím silám, zesměšní její pocity – a ona zase zbytečně trdluje ohledně mužovi pisoárské nadřazenosti, která vlastně reálně neexistuje.

Čtěte také

To v sousedním Dánsku ženy berou všechno mnohem sportovněji. Některé až příliš. Dánské aktivistky se totiž vzbouřily kvůli tomu, že cyklostezky jsou pomalované symboly bicyklů jen s pánským rámem.

Na konferenci tvrdě požadovaly, aby na polovině stezek byly piktogramy s dámskými koly. V restauraci pak na to téma probíhala nekonečná debata, než konečně nastalo sjednocující biologické ticho – ženy po třech pivech přestaly omílat rámovou diskriminaci a muži odešli pro duchovní injekci směrem na pány.

Eva Turnová

„Budou tam tedy jenom kola s dámským rámem…“ řekl po návratu smířlivě šéf s výrazem Toma Hankse, který právě přišel o Wilsona, ale zvládá to.

A díky dánským pisoárům je zatím všechno v suchu.

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.