Ivan Binar: S Jiřím Stránským v norském lese
Ta zpráva neblahá si mě našla v norském lese, v chaloupce jak ze severské pohádky.
Slavili jsme tam norskou premiéru opery Edvarda Schiffauera „Vrať nám, ptáku, hastrmana“ s příbuznými překladatelky libreta Britt Nygård Matuchové, která z Prahy poslala e-mail: zemřel Jiří Stránský.
Karel Hvížďala: Vypravěč a doktor vězeňských věd Jiří Stránský

„Člověče, musím se ti přiznat, že nakonec jsem měl v životě štěstí.
Tu operku pro děti jsme v roce 1972 psali ve věznici na Borech; já veršíky libreta a Eda muziku: bez piána, jen tak v hlavě. Odsoudili nás za to, že jsme veřejně vyjádřili svůj postoj k sovětské okupaci Československa. A hle, naše kriminální dílko se po několika inscenacích doma dočkalo také norského uvedení v Ringsakeru.
Jiří Stránský strávil v komunistických kriminálech 50. let v nesrovnatelně horších podmínkách nesrovnatelně delší dobu. Za údajnou velezradu ho odsoudili jako mladistvého k osmi letům, prošel několika lágry a věznicemi, těžil uran v Jáchymově, po propuštění nemohl publikovat, de facto byl bez soudu odsouzen k mlčení.
Optimismu, který kolem sebe šířil po celý život, jej však žádný komunistický kriminál nezbavil.
Neměli bychom zapomínat
Měl jsem to štěstí natočit pro pořad Hlasy a ohlasy Rádia Svobodná Evropa spoustu padesátiminutových rozhovorů na téma Co trápí a co těší Jiřího Stránského. 30. září 2002 jsme se loučili s posluchači. České vysílání Svobodné Evropy končilo, poslání rádia financovaného americkým Kongresem – svobodně a pravdivě informovat, bylo naplněno.
Jiří Stránský: Můžeš-li udělat radost, musíš
Všechny vás zdravím. Někteří to ale nemají rádi, tak ty nezdravím. Budete mě poslouchat ve čtvrtek a řada vás (Pánbůh za ni zaplať) bude mít opravdu velkou radost.
Svobodně a pravdivě už měly v naší zemi informovat všechny sdělovací prostředky. V posledním příspěvku, který jsme spolu natočili, Jiří Stránský znovu zopakoval, že ho trápí, jak lidé snadno zapomínají, čeho se komunistický režim v naší zemi dopustil. Paměť a její ztráta byla leitmotivem Stránského obdivuhodného díla.
V úterý 4. června na Václavském náměstí demonstranti požadující odstoupení premiéra Babiše uctili minutou ticha oběti masakru na pekingském Náměstí nebeského klidu a památku Jiřího Stránského. Neměli bychom zapomínat na to, jak obludnými způsoby udržuje totalitní režim svoji moc.
Neměli bychom zapomenout na to, co při každé příležitosti zdůrazňoval Jiří Stránský: že bychom neměli zapomínat. Charakteristickým rysem jeho osobnosti byl burácivý smích. A na ten se zapomenout nedá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.