Ivan Binar: Bílá kačena

24. listopad 2022

Bílá kačena v zahradě není žádný div, pokud ji tam ubytují chovatelé, majitelé zahrady; většinou jako malé káčátko, z nějž pak očekávají zisk. A my dobře víme, jaký zisk máme z kačeny pěkně vykrmené…

Ve středu v pozdním odpoledni před prázdninami přepadla Moravský Beroun bouře zlá s vichřicí a krupobitím. Trvala asi deset minut a kroupami jak vejce velkými napáchala škod za desítky milionů, potloukla auta, poničila střechy domů a pár lidí trefila do hlavy, vážnější zranění naštěstí nebyla hlášena.

Čtěte také

Moravský Beroun byl založen ve 13. století a jeho obyvatelé až do května 1945 mluvili vesměs německy. Těžila a zpracovávala se tu železná ruda, v roce 1758 tudy projel generál Laudon, v roce 1935 ve volbách zvítězila Henleinova strana a v květnu 1945, po osvobození, bylo německé obyvatelstvo z Moravského Berouna vyhnáno.

Slovo odsun mi připadá odpornější než vyhnání. Odsouváme pryč předmět, který se nám hnusí, živí tvorové se vyhánějí – kupříkladu na pastvu nebo do Německa. O lidech, kteří do vyprázdněných obcí v Nízkém Jeseníku přišli po Němcích, napsala Anna Zonová román s příznačným názvem – Za trest a za odměnu. 

Ctitelka umění

Tak tomu bylo; některé lidi z poražené vrstvy kapitalistů, podnikatelů, živnostníků a sedláků poslali sem komunisti zaplnit vyprázdněná místa z trestu, jiní si tady za odměnu vylepšili svou existenci.

Čtěte také

Na zahradu patřící k domku, ve kterém žije Anna Zonová se sochařem Lubomírem Dostálem, autorem kašny na náměstí a Pomníku normalizaci u cesty ke kostelu Povýšení svatého kříže, přiletěla o prázdninách bílá kačena. Jak to? Domácí kačeny přece nelétají! Tato však přiletěla, prohlédnout si zblízka novou, bezejmennou sochu v trávě.

 „Bachni ju a máš na týden vystarané!“ radil pragmatický soused. Lubomír však podivnou návštěvnici nebachnul, vyfotografoval si ji na památku. Nebude si přece pochutnávat na ctitelce svého umění.

Ivan Binar, spisovatel a překladatel

Když se kachna vynadívala dostatečně, s jistými potížemi vzlétla, pak ale snadno přeletěla krupobitím rozmlácenou střechu a letěla, až doletěla na Kružberskou přehradu za divokými kačenami březňačkami. 

Tam si ji namluvil pěkně vybarvený kačer s lesklou tmavozelenou hlavou a bílým límečkem. A protože kachny netrpí rasovými předsudky, měli spolu vejce a bílá kačena z nich vyseděla dvanáct strakatých káčátek.

Autor je spisovatel

autor: Ivan Binar
Spustit audio