Iva Pekárková: Port Talbot a revoluce
Port Talbot je pozoruhodné město v Jižním Walesu. Můžete do něj vjet po dálnici M4, která vede prakticky jeho centrem vztyčená na betonových sloupech a poskytuje městu suchý prostor pro zaparkovaná auta, lodi a bezdomovce. Na dálnici je padesátka (tedy osmdesát kilometrů za hodinu) s odůvodněním, že je třeba zabránit znečišťování ovzduší.
V Port Talbot bylo ještě v roce 2005 ovzduší hodně znečištěné, nejenom kvůli dálnici. Nejvýznamnější zdroj příjmu obyvatel tvoří ocelárny a válcovny plechu, a tak tam, jako svého času v Ostravě, bylo vidět vzduch. To se ale změnilo díky ekologickým opatřením.
Čtěte také
Teď ovšem Tata Steel, nadnárodní společnost, která ocelárny vlastní, tvrdí, že s každým dnem provozu ztrácí milion liber. Vyhrožuje, že celou operaci zavře, anebo aspoň obě vysoké pece nahradí elektrickou obloukovou pecí. K tomu má dojít v září tohoto roku. Tata Steel bude muset propustit přes 2 tisíce zaměstnanců. To je pro město, ve kterém žije necelých 40 tisíc lidí, velká pohroma.
V únoru 2024 vyšlo do ulic Port Talbot mnoho set lidí a protestovalo proti tomuhle rozhodnutí. Báli se, že s koncem provozu vysokých pecí končí i celá jedna éra. Situace, která nastala v severní Anglii už v osmdesátých letech, se s drobnými obměnami opakuje v Jižním Walesu. Lidé zvyklí pracovat v těžkém průmyslu nebyli na konec téhle éry připraveni tenkrát a nejsou ani dnes.
Televizní seriál jako návod?
Celá věc má jeden zajímavý aspekt, totiž prolínání skutečnosti s televizním seriálem. V únoru 2024, jen pár dní po protestu, začala televize BBC vysílat třídílný seriál The Way.
Čtěte také
Režíroval ho Michael Sheen, rodák z Port Talbot, který dobře ví, jak to tam chodí. V seriálu přeroste protest proti zavírání oceláren v revoluci. Celý Wales je pod vojenskou správou, platí stanné právo a pro mladíka závislého na drogách, který to všechno spískal, ani nevěděl jak, tam začne být hodně nebezpečno.
Celá jeho rodina za dramatických okolností prchá nejdřív do Anglie a pak na zoufale malém nafukovacím člunu dopluje k břehům Francie, odkud se ale ozve střelba a volání: „Už žádný uprchlíky z Walesu!“ Seriál The Way se mi moc líbil. Ve zkratce skvěle zobrazuje a paroduje snad všechny problémy světa.
Některé jeho aspekty jsou ovšem tak realistické, že se v hlavách mnohých diváků promíchal se skutečností. Když jsem se vrátila z návštěvy Walesu zpátky do Londýna, dva lidé se mě – nezávisle na sobě – zcela vážně zeptali, jestli tam není příliš nebezpečno, teď, když byla v Port Talbot revoluce, a jestli jsou ještě pořád na hranicích kontroly.
Autorka je spisovatelka, žije v Londýně
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.