Imunolog Hořejší: Ve školách by se měly všechny děti testovat jednou týdně, zabrání to šíření koronaviru
Reprodukční číslo kleslo pod hodnotu 0,8, která na jaře předcházela uvolňování protiepidemických restrikcí. „Současný stav rozvolňovaní nedovoluje. Řiďme se podle systému PES, který dobře definuje, za jakých podmínek se může rozvolnit. Nenechme se ovlivnit vedlejšími názory a populistickými záměry politiků, kteří by chtěli lidem vyhovět,“ doporučuje v Pro a proti imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
Imunolog a internista Jaroslav Svoboda naopak považuje návrat žáků do škol za možný. Už ve středu se do škol vrací žáci prvních a druhých tříd a také žáci speciálních škol.
„Dlouhodobá ztráta normálně funkčního školství je obrovská kulturní a sociální ztráta. Malé děti jsou sice nosiči nákazy, ale samy prakticky vůbec neonemocní, jen v ojedinělých případech,“ obhajuje otevření škol.
Čtěte také
Zatímco Svoboda nevidí potřebu zavádět testování u dětí, protože pak by bylo nutné testovat téměř každý den, Hořejší považuje tento názor za ojedinělý. „Já si naopak myslím, že testovat, testovat, testovat. Ve školách by se měly všechny děti testovat jednou týdně, tak odhalíme možné zdroje infekce a a zabráníme šíření.“
Imunita s malým množstvím viru?
„Vystavení viru vytváří optimální imunitu. Jako v případě roušky,“ upozorňuje Svoboda. „Trochu se ale bojím představ, že listopad a prosinec nějak přežijeme a pak přijde zázračná vakcína, která všechno vyřeší. Firmy teď mohou jen říci, že jejich vakcína nepovede bezprostředně k negativním účinkům, ale jak dlouho bude vakcína poskytovat imunitu, není možné říct.“
Čtěte také
Hořejší na vakcínu naopak spoléhá. „Je to to světlo na konci tunelu, jediné racionální řešení této situace. Je velmi dobrá naděje, že začátkem roku se začnou očkovat rizikové skupiny, u nás jsou to asi tři miliony lidí. A to, že vystavení populace menší koncentraci viru je blahodárné, není vůbec pravda.“
Nový protiepidemický systém PES považuje Jaroslav Svoboda za dobře připravený: „Chybí nám ale studie provedené na naší populaci. Měli bychom aspoň na určitých kohortách pacientů vidět, co se u nemocných děje v různých fázích onemocnění a mám obavu, že se to běžně neprovádí.“
„Pan doktor se mýlí, těchto studií byly po světě udělány stovky a jsou publikovány. Jinak systém PES obecně se mi velice líbí a je hrozná škoda, že nebyl zaveden mnohem dříve. Ale lépe později než nikdy,“ uzavírá Václav Hořejší.
Poslechněte si audiozáznam celého pořadu s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Konvalinka o návratu prvňáků a druháků do škol: Je to riskantní, ale správné rozhodnutí
Vláda rozhodla, že od příští středy se do školních lavic vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol. Podle biochemika Jana Konvalinky je to správné rozhodnutí.
-
Viroložka: Plošnou vakcinaci očekávám v létě, pomůže zvládnout těžký průběh. Koronavirus už nezmizí
„Ve chvíli, kdy bude vakcína komerčně dostupná, bude její testování tak rozsáhlé, že bude jednoznačně bezpečná,“ říká viroložka Ruth Tachezy.
-
Biochemik Hostomský: Nebudeme-li mít v pořádku ekonomiku, možná nebudeme mít peníze na nákup vakcíny
Společnosti Pfizer a AstraZeneca se blíží do finále schvalovacího procesu vakcinace proti onemocnění covid-19. Prvních dodávek bychom se v Evropě měli dočkat ještě letos.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.