Biochemik Hostomský: Nebudeme-li mít v pořádku ekonomiku, možná nebudeme mít peníze na nákup vakcíny
Společnosti Pfizer a AstraZeneca se blíží do finále schvalovacího procesu vakcinační látky proti onemocnění covid-19. Prvních dodávek bychom se v Evropě měli dočkat ještě letos, předpokládá předseda představenstva Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv a výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.
Upozorňuje ale, že bez kvalitního plánu – jaký si připravili třeba Britové – může celý projekt očkování selhat. „Musíme mít přesný plán logistického postupu a komunikace. To já tedy v České republice nevidím,“ hodnotí.
Čtěte také
Dvořáček má za to, že návrat k normálnímu fungování země není bez očkování možný. „Je zřejmé, že pokud se to podcení, tak neustále uzavírání a otevírání ekonomiky státy vyčerpá.“
Na nutnost udržet zdravou ekonomiku upozorňuje i biochemik Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a v letech 2000 až 2010 také výkonný ředitel Výzkumného centra rakoviny společnosti Pfizer v San Diegu. „Pokud nebudeme mít zdravou ekonomiku, možná ani nebudeme mít peníze, abychom vakcínu nakoupili.“
Pro rizikové skupiny ještě letos
Výsledky, které komunikují odpovědní výzkumní pracovníci, ukazují, že množství protilátek po dvoufázovém naočkování je výrazně vyšší než u lidí, kteří nemoc přirozeně prodělali, komentuje Jakub Dvořáček.
Čtěte také
Pro rizikové skupiny a pracovníky kritické infrastruktury státu by vakcína mohla být k dispozici ještě letos. „A jsem přesvědčen, že pro aktivní populaci by dávky měly být dostupné v únoru nebo březnu příštího roku.“
S tím, že je třeba ochránit hlavně rizikové skupiny, souhlasí i Zdeněk Hostomský, který se staví kriticky k uzavírání společnosti. „Myslím si, že je to impuls k totalitnímu přístupu a já jsem bytostně proti tomu. Tato situace se stala politickým kolbištěm nejen u nás, ale vlastně v celém světě,“ uzavírá.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu oznámil, že Česko má zájem o dva miliony dávek vakcíny od firmy Pfizer. Už dříve vláda schválila odběr tří milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca.
Hosty byli:
Zdeněk Hostomský, biochemik, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd
Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice
Jakub Dvořáček, předseda představenstva Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv a výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu
Poslechněte si audiozáznam celého Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Vakcína na dohled. O nejočekávanější očkovací látce v historii s reportérem Radiožurnálu
Podcast Vinohradská 12 s reportérem Matějem Skalickým o očekávané vakcíně proti koronaviru.
-
Světová média plní zprávy o nadějné vakcíně na covid-19. Server BBC upozorňuje na některá úskalí
Za vakcínou stojí společnosti Pfizer a BioNTech. Podle průběžné analýzy má více než 90% účinnost a v USA by mohla být schválena do konce roku, píše server BBC.
-
Mariana Mazzucatová: Kapitalismus je porouchaný. Jeho náprava začne bezplatnou vakcínou na covid-19
„Teď je doba na to dělat věci jinak,“ vyzývá Mariana Mazzucatová v podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Texty vznikly pro The New York Times World Review.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.