Zalužnyj, Pomerantsev, Beltonová, Glenny a oblíbené podcasty. Přijďte na konferenci Pravda v pohybu

3. duben 2025

Kvalita informací a role médií, to je téma konference Českého rozhlasu Plus, která se bude konat 29. května 2025 v kulturním centru Vzlet v pražských Vršovicích. Vystoupí na ní novináři Catherine Beltonová, Misha Glenny a Peter Pomerantsev, chybět nebudou ani někdejší velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj a bývalá eurokomisařka Věra Jourová. Natáčet se budou také oblíbené podcasty Chyba systému: Slovensko a Hlasy paměti.

Vstupenky na konferenci koupíte zde ❯❯

„Jsem rád, že už potřetí – po Timothy Snyderovi, Marci Shoreové, Sevgil Musajevové i dalších – můžeme v Praze pod záštitou českého prezidenta přivítat exkluzivní hosty z celého světa,“ zve Josef Pazderka, šéfredaktor stanice Plus a jeden z hlavních organizátorů, a přibližuje: 

Vzácným hostem konference byl i prezident Petr Pavel, po jeho pravici šéfredaktor Plusu Josef Pazderka a šéf zpravodajství Ondřej Suchan

Diskutovat budeme o nejpalčivějších otázkách současnosti: jak moc jsou pro nás v éře Donalda Trumpa důležité kvalitní a ověřené informace? A jak těsně s naší evropskou bezpečností souvisí složité hledání míru na Ukrajině?“

Konference nazvaná Pravda v pohybu se tentokrát zaměří souboj kvalitních informací vs. hoaxů v současné společnosti. Mluvit se bude o válce na Ukrajině, která se stala nejen vojenským, ale také informačním bojištěm.

Jan Bumba, moderátor Českého rozhlasu Plus

Diskutovat budou bývalý velitel ukrajinské armády a současný velvyslanec Ukrajiny ve Spojeném království Valerij Zalužnyj, právnička a bývalá eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová, britský analytik Peter Pomerantsev, investigativní novinářka Catherine Beltonová z Financial Times a novinář a historik Misha Glenny.

Celou konferencí bude provázet moderátor Jan Bumba, zahraniční hosté budou simultánně tlumočeni.

Zuzana Kovačič Hanzelová, Victor Breiner a moderátorka speciálu Chyby systému o Slovensku Pavlína Nečásková

Večer zahájí živé natáčení dvou oblíbených podcastů. Chyba systému: Speciál Slovensko s moderátorkou Pavlínou Nečáskovou představí konkrétní příklady dopadů dezinformací na slovenskou politiku a společnost. Mluvit o tom bude s moderátorkou Zuzanou Kovačič Hanzelovou a Victorem Breinerem ze Slovak Media Monitor.

Hlasy paměti s Lucií Korcovou, Adamem Drdou a Mikulášem Kroupou nabídnou historický exkurz do válečné propagandy.

Adam Drda, Mikuláš Kroupa a Lucie Korcová, autoři podcastu Hlasy paměti

Vstupenky na konferenci koupíte zde ❯❯

Valerij Zalužnyj

Valerij Zalužnyj (1973) je ukrajinský armádní generál a diplomat, v současnosti působí jako velvyslanec Ukrajiny ve Spojeném království.

Od července 2021 do února 2024 byl vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny a členem Rady národní bezpečnosti a obrany. Dřív velel operačnímu velitelství Sever a 51. gardové mechanizované brigádě.

Časopis Time ho v roce 2022 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Zalužnyj získal ocenění za schopnost „přizpůsobit se rychle se měnícímu bojišti“.

Catherine Beltonová

Catherine Beltonová (1973) je mezinárodní investigativní reportérka deníku The Washington Post, která se věnuje Rusku.

V letech 2007 až 2013 pracovala jako moskevská korespondentka Financial Times. Dříve psala o Rusku pro Moscow Times a BusinessWeek a působila jako investigativní reportérka agentury Reuters.

V roce 2009 se dostala do užšího výběru na cenu British Press Awards pro novináře roku v oblasti obchodu a financí. Beltonová je autorkou knihy Putinovi lidé, která se dostala do výběrů kritiků deníku New York Times v roce 2020 a stala se knihou roku deníků Times, Economist a Financial Times. Žije v Londýně.

Peter Pomerantsev

Peter Pomerantsev (1977) je britský novinář, spisovatel a televizní producent ruského původu. Pracuje v Institutu globálních záležitostí na London School of Economics, kde spoluřídí program Arena.

Napsal dvě knihy o ruských dezinformacích a propagandě – Nic není pravda a všechno je možné a Tohle není propaganda. Jeho třetí kniha How to Win an Information War: The Propagandist Who Outwitted Hitler (Jak vyhrát informační válku: Propagandista, který přelstil Hitlera) je o Seftonu Delmerovi, hlavní postavě britské komunikační strategie za druhé světové války.

Jako odborník na dezinformace a informační válku přednášel Pomerantsev bezpečnostním a zahraničněpolitickým výborům britského i amerického parlamentu, na stejné téma pořádá semináře i pro orgány EU nebo NATO.

Jeho články vycházejí v denících New York Times, Financial Times nebo časopise The Atlantic. Před americkými prezidentskými volbami v roce 2024 byl spoluautorem podcastu Autocracy in America, ve kterém vystupoval s novinářkou Anne Applebaumovou.

Misha Glenny

Misha Glenny (1958) je spisovatel a novinář s bohatými zkušenostmi v oblasti kybernetické bezpečnosti, geopolitiky, kriminologie a televizního vysílání.

Po studiích na univerzitě v Bristolu a na Karlově univerzitě v Praze se stal zpravodajem deníku The Guardian a později BBC pro střední Evropu. Jako válečný reportér pokrýval válku v bývalé Jugoslávii na počátku 90. let. Během svého působení v BBC získal cenu Sony Gold Award za „výjimečný přínos rozhlasovému a televiznímu vysílání“.

Glenny je také autorem tří knih o střední a východní Evropě. Podle jeho nejprodávanějšího díla McMafia o globalizaci organizovaného zločinu vznikl známý televizní seriál vysílaný v USA, Velké Británii a nyní také v Česku. Momentálně působí jako rektor na vídeňském Institutu humanitních věd (IWM). 

Věra Jourová

Věra Jourová (1964) je česká politička, podnikatelka a právnička, v letech 2014 až 2019 působila jako evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově Komisi a v letech 2019 až 2024 komisařka a místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost v první komisi Ursuly von der Leyenové.

Od ledna 2025 je prorektorkou Univerzity Karlovy pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie.

Na jaře 2019 ji časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa za její podíl na zákonech, které určují pravidla ochrany osobních dat lidí na internetu.

Od ledna do října 2014 zastávala post české ministryně pro místní rozvoj ve vládě Bohuslava Sobotky, předtím působila na tomto resortu v roli náměstkyně.

V roce 2023 byla dle české verze časopisu Forbes druhou nejvlivnější ženou Česka. Roku 2024 získala ocenění Women of Europe.

Vstupenky na konferenci koupíte zde ❯❯

PROGRAM

1. část PODCASTY ČESKÉHO ROZHLASU PLUS

16.00–16.50 Hlasy paměti: Válečná propaganda s Lucií Korcovou, Adamem Drdou a Mikulášem Kroupou

16.50–17.15 Přestávka

17.15–18.05 Chyba systému: Speciál Slovensko: Dopady dezinformací na slovenskou společnost s hosty Zuzanou Kovačič Hanzelovou, Victorem Breinerem a moderátorkou Pavlínou Nečáskovou

18.05–18.30 Přestávka

2. část UKRAJINA – BEZPEČNOSTNÍ VÝZVY PRO EVROPU

18.30–19.00 Valerij Zalužnyj: úvodní projev

19.00–19.45 Debata Valerije Zalužného a Catherine Beltonové, moderovaná Janem Bumbou

19.45–20.00 Přestávka

3. část JAK ČELIT DEZINFORMACÍM?

20.00–20:35 Peter Pomerantsev: úvodní projev

20.35–21.30 Debata Petera Pomerantseva, Věry Jourové a Mishy Glennyho moderovaná Janem Bumbou

Konference bude od 18.30 simultánně tlumočena do češtiny.

Vstupenky na konferenci koupíte zde ❯❯

autor: kac
Spustit audio

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.