I mentálně postižení mají svou důstojnost, říká předseda spolku Děti úplňku Petr Třešňák
Novinář a bývalý zástupce šéfredaktora Respektu Petr Třešňák se před časem naplno vrhnul do podpory dětí, které mají stejně jako jeho dcera Dorotka těžký mentální handicap, a založil spolek Děti úplňku. Teď napsal knihu Důstojnost, která vychází z příběhu mentálně postižené dívky Věry Musilové. „Když v bohnické léčebně zemřela, její maminka se začala soudit. Důvodů žaloby bylo víc, jedna z nich patřila narušení důstojnosti dcery,“ vysvětluje.
Věra se narodila ještě před rokem 1989 a její máma se o ni rozhodla pečovat a nedat ji do ústavu, jak tehdy bylo běžné.
Čtěte také
„Ale zhruba v pubertě se u dcery rozvinulo něco, čemu říkáme chování náročné na péči. Současná věda už ví, že právě tak se projevují ti, kteří nedokážou komunikovat běžným způsobem,“ popisuje Třešňák.
„Takové dítě nechce zlobit nebo něco svévolně ničit, ale protože nemůže mluvit a potřebujeme něco vyjádřit – navíc je frustrované, protože mu svět nerozumí –, může se rozvinout chování, které je okolím považované za náročné,“ vysvětluje předseda spolku Děti úplňku.
Zemřela v síťovém lůžku
Nakonec se Věra dostala na psychiatrii do Bohnic, ale protože se její chování dál zhoršovalo, dostávala stále větší množství léků.
Čtěte také
„Až nakonec skončila v síťovém lůžku. Ani tehdy se její stav nezlepšil, naopak byla až nepříčetná. Její stav měl logiku, protože k tomu všemu trpěla i těžkou hyperaktivitou. A když se nemohla hýbat, začala pojídat vlastní výkaly. Těmi se pak, nešťastnou náhodou na Velký pátek roku 2006, udusila,“ popisuje Třešňák.
Paní Musilová soud s léčebnou nakonec prohrála. „Myslím, že proto, že znalecké posudky stavu Věry a v duchu dobové psychiatrie tématu nerozuměly tak, jak mu rozumíme dnes.“
„Během asi pěti dalších výnosů různých soudních instancí jednou zaznělo zdůvodnění – a bylo to u Městského soudu v Praze –, které říkalo, že se důstojnost těchto lidí nachází v jiné úrovni. Proto musí být omezováni v pohybu.“
Čtěte také
„Když jsem si to přečetl, přišlo mi to divné. Ještě ze školy si pamatuji, že máme v Ústavě ČR napsáno něco o tom, že důstojnost máme všichni stejnou. Proto jsem začal pátrat, jestli je důstojnost lidí s mentálním postižením v jiné úrovni. A došel jsem k závěru, že není.“
„Jen u důstojnosti kohokoli, kdo potřebuje společenskou solidaritu k tomu, aby mohl žít normálním životem, musíme dobře promýšlet, jak jeho důstojnost naplnit. A právě to naplnění, zajištění důstojnosti u Věry Musilové selhalo a selhává u podobných lidí dodnes,“ uvažuje.
A dodává: „Já se tou knihou vlastně snažím říct, že důstojnost mají i oni,“ zdůrazňuje.
Víc si poslechněte v rozhovoru Petra Viziny s Petrem Třešňákem v audiozáznamu.
Související
-
Nejznámější mýtus je, že očkování způsobuje autismus. Oddalovat očkování nedoporučuju, říká lékařka
„Očkovací kalendář je nastavený tak, abychom dítě chránili co nejdříve, v době, kdy mu onemocnění hrozí,“ říká pediatrička Dominika Machová.
-
Barbora Chuecos, zakladatelka organizace Autismus je dar. Jak navázat vztah s dítětem s autismem?
Jak se naučit přijímat autismus jako dar? Byl rok čekání na diagnózu syna těžký? Jak navázat vztah s dítětem s autismem? Komu je určena organizace Autismus jako dar?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.