I díky dokumentu Děti úplňku lidé vědí, že autismus není jen Rain Man, říká Petr Třešňák
Petr Třešňák spolupracuje s týdeníkem Respekt od roku 1995 a v současnosti je zástupcem jeho šéfredaktora. Do povědomí čtenářů se hlouběji vryl díky svému textu Děti úplňku z roku 2014, v němž otevírá problematiku rodičů s autistickými dětmi. Vychází ze zkušenosti se svou dcerou Dorotkou a veřejnosti tím otevřel své každodenní soukromí.
Text předcházel stejnojmenný dokument České televize, který novinář společně se svojí ženou iniciovali a chtěli jím společnosti dát vzkaz a představu o problematice dětí s tímto duševním postižením a současně o vyčerpávající péči rodičů, kteří autistické dítě doma vychovávají.
„Od té doby se změnilo veřejné povědomí o tom, jakou může mít autismus podobu, v jaké skutečnosti jako rodina žijeme. Že spektrum autismu neobnáší jen lidi, jako je Rain Man, který v jisté legendě reprezentuje tuhle neurovývojovou poruchu mozku. A i na úrovni legislativy a státní správy se začala dít řada menších, ale důležitých aktivit,“ říká.
Novinář Petr Třešňák je zástupcem šéfredaktora týdeníku Respekt. V roce 2013 získal Novinářskou cenu EU v oblasti zdraví, a to za reportáž z psychiatrické léčebny Dobrodružství v pavilonu č. 14. Spolu s Martinem Veselovským se stali laureáty Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2014. Starost o dceru Dorotku, která trpí těžkou formou autismu, jej přivedla k založení spolku Děti úplňku a nápadu napsat stejnojmenný článek a natočit společně se svou ženou dokumentární film.
Otec třináctileté autistické Dorotky potvrzuje, že mnoho oblastí souvisejících se zdravím nebo zdravotním postižením nemá bez publicity a iniciativy občanů šanci na zviditelnění, tím také na pokrok, a lidé se zdravotními obtížemi na lepší kvalitu života.
Jak ho péče o dceru a rodinná situace s dvěma staršími zdravými dětmi přiměla věci měnit? „Myslím si, že zásadně. Aktuálně dokončujeme se ženou rukopis knížky, která by měla vyjít na podzim," říká o stále pokračujícím boji za rodiny s dětmi s autismem.
Dobrá a kvalitní péče a empatická podpora širšího kruhu lidí autistické dítě harmonizuje a stabilizuje.
Petr Třešňák
Výchova autistického dítěte novináři změnila prioritu hodnot. „Změnila mě vnitřně, a zároveň významně unavila fyzicky i mentálně. Oba si se ženou připadáme starší, než je náš biologický věk. A vnitřně to funguje jako každá mezní situace, která vám přijde do života. Člověka to přivede k realitě, opustí ho spousta iluzí. Také vám to protřídí přátelství a vztahy na lidi, kteří s vámi vydrží a mají zájem na tom participovat, a na ty, kteří moc ne,“ říká a dodává:
„Je dobré se snažit změnit to, co se změnit dá. S tím ostatním se ale musíte smířit. Hodně mně v tom pomohla má žena, která je psychoterapeut,“ dodává.
Poslechněte si více o problematice autistických dětí. Novinář Petr Třešňák bude vysvětlovat další peripetie péče o svou dceru Dorotku, ale především bude mluvit o sociálním zázemí a státní zdravotní podpoře těchto dětí a jejich rodičů.
Související
-
Matyho svět. Dětství s diagnózou F84, tedy s poruchou autistického spektra
Matyáš byl nejprve úplně pohodový novorozenec. Když mu byl rok a půl, stal se neklidným a roztěkaným. Po rodičích nezkoušel napodobit ani jednoduchá slova…
-
Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2014 získali Martin Veselovský a Petr Třešňák
Laureáty prestižní Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2014 jsou moderátor DV TV Martin Veselovský a zástupce šéfredaktora časopisu Respekt Petr Třešňák. Ocenění za kvalitní novinářskou práci dnes převezali v Národním muzeu v Praze.
-
Dokument Děti úplňku. 'Autismus je nešťasná diagnóza,' tvrdí autor Třešňák
Česká televize uvede 2. května dokument o autistických dětech s názvem Děti úplňku. Autorem námětu je novinář a otec autistické dcery Petr Třešňák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.