Host Studia Leonardo: malíř, grafik a ilustrátor Jan Dungel

1. prosinec 2014

Co je klíčové pro přírodovědeckou kresbu? Jak se dají malovat zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí? Jak vypadá příroda jihoamerických pralesů? Hostem Studia Leonardo je malíř, grafik a ilustrátor Jan Dungel, původní profesí biolog.

Moderuje Martina Mašková.

Jan Dungel vystudoval biologii na Masarykově universitě v Brně, pracoval na tamním Biofyzikálním ústavu Akademie věd. Ve své tvorbě se zaměřuje zejména na témata přírody a odbornou ilustraci, věnuje se ale také beletrii. Celkem ilustroval kolem 50 knih, které vyšly nejen v České republice, ale také ve Velké Británii, Německu, Polsku, Holandsku, Francii, Maďarsku, Venezuele, Kolumbii i jinde.

Kniha Chováme se jako zvířata? s jeho ilustracemi a texty Zdeňka Veselovského byla v roce 1993 oceněna titulem Nejkrásnější kniha roku 1992. Od roku 1992 pravidelně navštěvuje jihoamerické pralesy, kde maluje zvířata a rostliny v jejich přirozeném prostředí. Ve své práci v terénu klade důraz na autentičnost a přesnou dokumentaci. Ilustroval mimo jiné knihy K pramenům Orinoka, Tam, kde loví jaguár, atlasy českých a slovenských savců, ptáků ryb, obojživelníků a plazů.


autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.