Vůně jsou nejrychlejší zkratka k naším emocím, míní aromaterapeutka
Jana Štumpová Konicarová se místo korporátní dráhy začala zajímat o homeopatii a později také o vonné esence. Dnes patří mezi odbornice na obojí.
V řadě vůní a jejich kombinací, které objevila a poznala, vyjmenovává Štumpová Konicarová stálice.
Čtěte také
„Jasmín miluji. Ten, který roste u nás a říká se mu tak, je jiný. Pravý jasmín je velmi vzácný, potřebuje teplé klima, teplé noci a slunce,“ říká o podmanivě exotické vůni rostliny nazývané v mnoha kulturách „králem květin“.
Doplňuje, že esence z pomeranče jsou známé antidpresivum, květ magnólie nazývá zase šlechetnou vůní, který zklidňuje nervový systém a působí jako afrodiziakum.
Přenášení mysli
Na vonné ezoterii je podle ní zajímavé právě to, že esence dostávají každou mysl člověka do jiných sfér.
„Na vůních se mi líbí, že jsou nejrychlejší zkratkou k naším emocím. Lymbický systém mozku je údajně nejblíže našeho čichového centra,“ říká.
Levandule
Podle aromaterapeutky patří mezi nejvíce užívané byliny také levandule, a to i proto, že má mnoho variant.
„Všechny je z hlavy neznám. Nejklasičtější je ta z Provence, ale existuje i kašmírská nebo alpská. Každá má podle přírodních podmínek, tedy půd nebo nadmořské výšky, kde roste, své unikátní aroma. I když je až přeužívaným olejem, je velmi antiseptická, uklidňující a utišující,“ popisuje.
Poslechněte si celý rozhovor Davida Šťáhlavského s Janou Štumpovou Konicarovou. Mluvit bude mimo jiné ještě o produktech, které vyrábí na lekce jógy.
Související
-
Homeopatie: „Magie převlečená za medicínu“, nebo skutečná léčba?
Nezisková organizace Test-Achats otestovala 147 homeopatických a tradičních bylinných přípravků, v žádném neprokázala účinnost. Měla by se homeopatika prodávat v lékárnách?
-
Po padesáti dnech ve tmě se mi výrazně zlepšil sluch, říká terapeut
Mohou extrémní podmínky léčit? Podle některých ano. Stále oblíbenější je například terapie tmou, při které jsou zájemci zavření minimálně týden v úplné temnotě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.