Homeopatie: „Magie převlečená za medicínu“, nebo skutečná léčba?

20. červen 2019

Belgická nezisková organizace na ochranu spotřebitelů Test-Achats otestovala 147 homeopatických a tradičních bylinných přípravků. V žádném z nich neprokázala účinnost. Měla by se tak vůbec homeopatika prodávat v lékárnách?

Redaktorce serveru Zdravotnický deník Ludmile Hamplové nevadí prodej homeopatik v lékárnách, ale to, že jsou některá vázána na lékařský předpis.

„Musíte jít k lékaři, aby vám předepsal cukrové kuličky, které si pak zaplatíte ze své kapsy. Vzniká dojem, že dostáváte skutečnou léčbu a ne jen chemický cukr s nějakým energetickým otiskem molekuly (možná původně účinné látky). Vy ale máte pocit, že jste léčeni.“

Vadí mi, že homeopatie je fakticky magie převlečená za medicínu. Je v pořádku ji nabízet, prezentovat ji... Je ale špatně, pokud se tváříme, že to je medicína.
Ludmila Hamplová

Podle Hamplové je problematické i to, že na rozdíl od léků neprocházejí homeopatika klinickými zkouškami (stejně jako léčiva). Taky nemusí prokazovat na velkém množství pacientů léčebný efekt.

Spor o homeopatika: Podle Cikrta šamanismus a placebo. Pediatr-homeopat: Nejsme pomatenci, jsou to léky

homeopatika

Společnost Boiron, která patří k předním výrobcům homeopatik, po pěti letech výzkumu zveřejnila studii o účincích homeopatie. Studie s názvem EPI3 se uskutečnila ve Francii a jak uvádí firma, tak pod dohledem nezávislé vědecké komise. Podle výsledků studie lze tři typy chorob léčit homeopatiky stejně, jako konvenčními léky.

Homeopatika prodávaná v lékárnách jsou ale registrována Státním úřadem pro kontrolu léčiv (SÚKL), takže by měla být akceptována i z hlediska medicíny. To Hamplová označuje za podvod na pacientovi, který si kupuje něco, o čem doufá, že to bude fungovat.

Redaktorka také upozornila na případ v USA, kde už před dvěma roky došlo k závažnému pochybení a otravě několika stovek malých dětí. „Do několika homeopatik, která byla určena malým dětem pro utlumení bolesti při prořezávání zoubků, se dostal rulík zlomocný. Ne ve formě energetického otisku, ale ve skutečné dávce.“

Cukr, nebo lék?

Lékař, člen Evropské lékařské homeopatické komise a předseda Českého homeopatického klubu Tomáš Karhan má klasické univerzitní lékařské vzdělání. Pediatrii se věnuje 40 let a už 30 let používá homeopatické léčivé přípravky.

„Můžu říct, že mi významným způsobem zkvalitnily přístup k léčbě dětí. A že je to léčba bez vedlejších účinků,“ říká s tím, že otázku jejich předepisování na recept si musí mezi sebou vyřešit farmaceuti a SÚKL. To, že má se svými postupy dobré výsledky, nezpochybňuje ani Ludmila Hamplová.

Homeopatické léky opravdu léčí, není to žádná magie nebo placebo efekt. Podle mé zkušenosti – klinické, praktické – mají velký efekt. Ale pokud se jedná o léky vyšších energií, vysokých potencí, tak je skutečně dobré, aby byly v rukou zkušených a vzdělaných lidí.
Tomáš Karhan

Výše popsaný případ otravy batolat v USA označil za ojedinělý exces někde za oceánem. Jejich technologické postupy a kontrola jsou nám prý velmi vzdálené. SÚKL podle jeho mínění velice pečlivě sleduje účinnost, kvalitu a bezpečnost veškerých léčivých přípravků.

„Myslím, že si paní Hamplová protiřečila. V jedné větě řekne, že je to cukr s nějakým energetickým nábojem, a vedle toho líčí homeopatický léčivý přípravek jako substanci, která působí masové otravy pacientů,“ dodává Karhan.

Jak je to se studiemi o účincích homeopatik? A rozvíjí se homeopatie i dnes? Poslechněte si celé Pro a proti s redaktorkou Zdravotnického deníku Ludmilou Hamplovou a lékařem a homeopatem Tomášem Karhanem.

autoři: Karolína Koubová , jpr

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.