Host dne: vojenský historik Eduard Stehlík

Ptejte se hosta. Předem, či naživo.

Čtvrteční vydání magazínu Leonardo nabídne setkání s vojenským historikem Eduardem Stehlíkem.Budeme mluvit o výsadcích českých a slovenských parašutistů z Británie za druhé světové války.

V noci ze 14. na 15.března 1943 byly nad Německem sestřeleny československé paraskupiny Iridum a Bronze.Jedním z jejích příslušníků měl původně být i Jiří Louda, autor státního znaku ČR, jehož vzpomínky v pořadu zazní.V archívech Vojenského historického ústavu se nacházejí informace o zvláštní skupině D, která parašutisty připravovala.

Od Eduarda Stehlíka se mimo jiné dozvíte, jakým výcvikem parašutisté procházeli a jaký byl osud jednotlivých paraskupin.
Připomeneme si také okolnosti formování československé armády v zahraničí po okupaci Československa v březnu 1939.

V den vysílání od 10.00 do 17.00 můžete hostovi klást otázky prostřednictvím naší aplikace.

Nebo se ptejte hned. Pošlete e-mail na leonardo@rozhlas.cz s předmětem Host dne: Eduard Stehlík.

Seriál týdne: Fantastická věda
Autoři sci-fi už dávno používali motivy a technologie, kterými žije současná věda. S použitím úryků z románů renomovaných autorů ukážeme, co domýšlela fikce a jaká je naše realita.
Pondělí: Kosmický výtah
Úterý: Led typu 9
Středa: Odklonění asteroidu
Čtvrtek: Nanotechnologie
Pátek: Mutanti a radioaktivita
Autoři seriálu: Edita Dufková, Vlado Ríša, Marek Kuchařík

Další příspěvky:

Podle CERN se stále více potvrzuje objev Higgsova bosonu Otevření ALMA - největšího radioteleskopu v dějinách lidstva, další podrobnosti.zVědavosti: Proč se stoupající nadmořskou výškou ubývá kyslík?