Hospodaříme ve svém mlýně po generace, jsme tam usedlí, říká o rodinném statku sedlák Vladimír Kuncl

15. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Kuncl, soukromý hospodář, dlouholetý předseda regionální Asociace soukromého zemědělství Příbram

Vladimír Kuncl je sedlák ze Sedlčanska. „Náš rod hospodařil ve mlýně už po mnoho generací, můj prapředek ho koupil už v polovině 18. století a od té doby tam pořád jsme, i když se jméno už dvakrát změnilo po přeslici. Ale jsme tam usedlí,“ říká dnešní předseda Asociace soukromého zemědělství Příbram o svých kořenech. 

„Už můj děda ve třicátých letech nebyl vyučený mlynář, ale zemědělský odborník, na náš mlýn se přiženil a věnoval se spíš už zemědělství než mletí. Protože tehdy bylo mlýnů na potoce hodně a konkurence byla veliká. Tak hledal náhradní zdroj příjmů,“ popisuje Kuncl přerod mlynářské rodiny na zemědělce-sedláky. 

Čtěte také

O navrácení mlýna požádala po roce 1989 sám Kuncl. „Nepočítal jsem s tím, že hned začnu hospodařit, ale když přišel transformační zákon, tak jsem požádal o vydání majetku ze zemědělského družstva a začali jsme soukromě hospodařit,“ vzpomíná na začátky toho, v co později vyrostla ekologický farma Kunclův mlýn. 

„Dnes už jsem sedlák emeritní, farmu jsem před téměř deseti lety předal synovi. Sice pomáhám, ale už nejsem ta hlava,“ přiznává Kuncl a dodává: 

„V roce 2013 jsem nechal postavit kapli. Byl to můj dluh, který se táhnul asi patnáct let, měl jsem totiž příhodu a pocit poděkování za ochranu života. Znám se s architektem Davidem Vávrou, který kapli navrhnul, a je ekumenická, protože on je evangelík.“

Jak složité je být dnes sedlákem? Jak dlouhá cesta vedla od žádosti o navrácení mlýna po vybudování úspěšného rodinného statku? Poslechněte si celé Hovory.

autor: Eva Hůlková
Spustit audio

Související