České krajině schází sedlák, je třeba se vrátit k modelu rodinných farem, míní šéf Asociace soukromého zemědělství
V české krajině ubyde velkých lánů kukuřice nebo třeba žluté řepky. Od nového roku musí zemědělci rozdělit některá svá pole na maximálně 30hektarové pozemky. Stát tak chce bojovat s erozí půdy a zlepšit její schopnost zadržovat vodu.
„Asociace soukromého zemědělství toto opatření vítá, česká krajina ho potřebuje jako sůl,“ říká její předseda Jaroslav Šebek, zároveň prý ale nejde o všespásné řešení všech problémů naší krajiny, a navíc může přinést i negativa související se zvýšenou byrokracií.
Velkoplošné zemědělství je důsledkem násilné kolektivizace. Není to žádná výhoda, v české krajině schází sedlák schopný rozhodovat se podle situace na místě.
Jaroslav Šebek
Podle Šebka je třeba více podporovat rodinné farmy, což je prý osvědčený, efektivní a k přírodě šetrný model hospodaření – na rozdíl od průmyslového zemědělství. A je proto třeba se k němu vrátit.
Čtěte také
„Když se podíváme na stav české krajiny, tak nic jiného asi nepomůže,“ míní zemědělec s tím, že je to reálné. „Stačí změnit úhel pohledu a přestat věřit tomu, že současný model je to dobré, co jsme si ze socialismu odnesli. Je to naopak to nejhorší. Jsou zpřetrhány vztahy k půdě a bez lidí, kteří se budou zajímat o své okolí, se to nezlepší.“
Negativa převyšují přínosy
Podle tajemníka Zemědělského svazu Vladimíra Píchy ovšem dnes nemá význam pozemky rozdělovat – pouze to zvýší náklady a utužení půdy, protože přibydou tzv. souvratě, tedy neobdělávané okraje polí.
Čtěte také
Hlavním cílem opatření je prý zlepšení hospodaření s vodou, k tomu ale nedojde:
„Velké plochy monokulturních plodin nejsou důvodem nedostatku vody. Hlavní příčinou je, že neprší a že v půdě je nedostatek organické hmoty, která by vodu dokázala zadržet,“ vysvětluje Pícha.
Ve zcelených polích je naše výhoda. Proč bychom ji měli dobrovolně likvidovat? Ke koncentraci směřuje celý svět.
Vladimír Pícha
Řada zemědělců už opatření proti půdní a větrné erozi provádí, často ale naráží na neochotu vlastníků půdy. „Nerozporujeme opatření na erozně ohrožených půdách. Ale od příštího roku by se to mělo vztahovat na veškerou půdu, kde je výsledek velmi sporný,“ dodává.
„Nejvíce nám na tom vadí to striktní byrokratické nařízení, které říká zemědělcům – malým i velkým – co mají dělat. Neustále jim přibývají další a další povinnosti, ale přímé platby a tržby za prodej jsou stejné, nebo klesají. To je ten problém a může to vést ke snížení konkurenceschopnosti celého českého zemědělství,“ uzavírá Pícha.
Související
-
Miliardové investice, méně řepky a žádné dotace na plochu. Bioklimatolog radí, jak bojovat se suchem
„Pokud by se do naší krajiny investovalo 20–30 miliard korun ročně, mohla by se naše krajina za 10–20 let významně vylepšit,“ myslí si Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity.
-
Krajinu musíme ne vybydlovat, ale zušlechťovat, vysvětluje agrární analytik
Dvacítka expertů z oblasti zemědělství a životního prostředí vyzvala vládu, aby podporu poskytovala přednostně farmářům, kteří chrání půdu, vodu a neničí krajinu.
-
Svět potřebuje malé farmy pro svou obživu i ochranu životního prostředí
Potraviny z drobných farem přitom možná nejsou uniformní z hlediska velkosti nebo chuti, na druhou stranu ale podporují místní tradice a komunity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.