Hlavatá vrba je pro hmyz jako prales. Tradici ale drží už jen někde

6. srpen 2022

Vrbovny dříve sloužily jako vydatné zásobárny palivového dřeva a lidé jejich prořezáváním nevědomky vytvářeli životní prostor pro hmyz nebo ptáky. Hlavaté vrby jsou tak ukázkou toho, že i silný hospodářský zásah může být pro přírodu prospěšný, pokud se udělá správně.

Po prořezání „na hlavu“ totiž z vrby vyraší nové větve, kmen v horní části zesílí a napadnou ho houby. Strom sice pak není v ideální kondici, ale vzniklé dutiny jsou ideálním útočištěm pro vzácné druhy hmyzu. A dřív v nich sídlil dokonce i sýček obecný.

Dnes je ale vrboven v Česku pomálu. Jednu najdeme například na jižní Moravě u obce Jevišovka. Některé stromy jsou tam staré i stovky let a lidé je dříve ořezávali, protože v okolní zemědělské krajině nebyl dostatek palivového dřeva. Čerstvé listí navíc sloužilo i jako krmivo pro dobytek. Dnes v dutinách staletých vrb najdeme třeba vzácného páchníka hnědého nebo tesaříky.

Prořezávání vrb navíc kromě ochrany přírody představuje i připomínku dávných tradic. A může mít i sociální přesah. Důkazem je dobrovolnické centrum Krok, jehož prostřednictvím se do prořezávání vrb a dalších prací v přírodě zapojují klienti centra z řad drogově závislých, a to v rámci pracovní terapie. V regionu už klienti centra pomohli prořezat tisícovku vrb.

Poslechněte si celou Naturu Ondřeje Nováka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.