HLASUJTE: Mělo by se za sdílení článku na internetu platit?

Like
Like

Evropský parlament má dnes hlasovat o směrnici, která zásadním způsobem mění autorské právo na internetu. „Za záchranu internetu“ proběhly demonstrace, i u nás na den potemněly stránky Wikipedie.

Česká Wikipedie na den přerušila provoz. „Svoboda internetu je v ohrožení,“ varují wikipedisté

Hlavní stránku Wikipedie na jeden den překryla tato výzva

Používáte Wikipedii? Odpovědi na své otázky dnes budete muset hledat hledat jinde. Webové stránky české, německé, slovenské i dánské Wikipedie jsou ve čtvrtek až do půlnoci mimo provoz. Tvůrci internetové encyklopedie je vypnuli na protest proti chystané unijní směrnici o autorském právu. 

Google a Facebook vyrostly na kradeném obsahu, díky směrnici se rozdělí o zisk, věří Půr z Info.cz. Povede to k cenzuře, namítá lídr Pirátů

Facebook

Europoslanci budou za pár dní hlasovat o směrnici, jež má vydavatelům a médiím zajistit podíl na ziscích, které nyní inkasují velcí internetoví hráči jako Google nebo Facebook. Podle zastánců nové legislativy jde o podporu kvalitní žurnalistiky, ale odpůrci namítají, že změna poškodí malá média a omezí informační zdroje. Na protest se ve čtvrtek vypne i česká verze Wikipedie.

Největší kritiku sklízí ta část návrhu, která ošetřuje autorské poplatky za sdílení obsahu a zodpovědnost sociálních platforem kontrolovat obsah.

Poplatky za úryvky textů, kterými jsou i výsledky ve vyhledávačích, nebo zavedení odpovědnosti za obsah vložený uživateli  to vše by podle kritiků směrnice mohlo vést k zavedení automatizovaných filtrů a v konečném důsledku i k omezení svobody na internetu.

Europoslanci už dostali řádově miliony e-mailů od svých voličů v EU, protestovalo se ale i v ulicích evropských měst. Změny by se totiž zřejmě dotkly třeba Wikipedie, nebo nejrůznějších platforem typu Youtube.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:  

Kde je podle vás na netu hranice mezi duševním vlastnictvím a cenzurou? Mělo by se za sdílení článku platit? A má nést poskytovatel platformy zodpovědnost za obsah vkládaný uživateli?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Související