Historik Rychlík: To, že Andrej Babiš spolupracoval s StB, mě jako voliče v současné době nezajímá
Profesor Jan Rychlík platí za předního českého odborníka na moderní dějiny slovanských národů. Vyjadřuje se ale i k současným problémům. Když lidé před pár lety diskutovali o Andreji Babišovi, řekl Rychlík, že ho jako voliče nezajímá, co dělal kdokoliv před 25 lety.
„Každý přečin se po určité době promlčuje. Jestliže je za promlčení vraždy stanovená doba 20 let, tak to, že Babiš spolupracovat s StB (což není třeba složitě dokazovat - jestliže byl na tak exponovaném místě, tak s ní spolupracovat musel), mě jako voliče v roce 2019 nezajímá.“ Dodává ale, že sám ho nevolil.
Pragmatismus versus oportunismus
V loňském roce na konto nestátnického jednání prezidenta Zemana historik prohlásil, že některé názory mění jen lidé bez charakteru.
Jsou lidé, kteří se vyjadřují k dějinám na základě jednoho z dílů majora Zemana, říká Eduard Stehlík
Vojenský historik Eduard Stehlík se specializuje na novodobé československé dějiny a mnohdy se setkává s různými názory na minulé skutečnosti. S kauzou bratří Mašínů sklidil za svůj postoj, kterým se obou odbojářů zastal, četnou kritiku. „Často se k případům vyjadřují lidé, kteří nemají elementární informace,“ uvádí.
„Každý politik musí mít určitou pružnost názorů, aby mohl reagovat na novou situaci. Není možné vymyslet takovou koncepci, která by pamatovala na jakoukoli situaci, uznávám tedy nutnost určitého pragmatismu,“ vysvětluje a současně poznamenává:
„Každý politik by měl mít ale hlavní linii programu, které se drží. Pokud to nedělá, nejde už o pragmatismus, ale o oportunismus, politikaření a je otázkou, do jaké míry je takový politik opravdu politikem.
K samotnému Zemanovi a jeho nekonzistentním názorům potom uvádí konkrétní příklad prezidentova vztahu k evropské integraci a na druhé straně k Rusku.
„Svobodné“ Rusko
Rusko je podle odborníka na dějiny slovanských národů přes všechny nedostatky nejsvobodnější od doby Petra I. „Nedělejme si iluze, není to bolševický režim, který by byl v Rusku nesvobodný. Kromě šesti měsíců prozatímní vlády od únorové do říjnové revoluce nebyla předtím svoboda nikdy a z tohoto hlediska je tam dnes více svobody než kdy v celém 20. století bylo,“ říká.
Naše proruské politiky nechápu.
Jan Rychlík
„Domnívám se, že Rusko není nebezpečné tak, jako byl Sovětský svaz. Nemůže provádět globální politiku a nebo rozpoutat 3. světovou válku. Celkem logicky, to platí pro každou velmoc, je nebezpečné proto, že se snaží získat zpět vliv v oblastech, které patřily Sovětskému svazu. Zde je třeba Moskvě vzkázat, že jakkoli psychologicky nebo lidsky to můžeme chápat, politicky je to neprůchodné a nemůžeme to tolerovat,“ dodává.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Jan Rychlík ještě bude mimo jiné hovořit o tom, proč se Češi nikdy neměli lépe než za Rakouska-Uherska nebo proč nevolil Andreje Babiše.
Související
-
Jan Rychlík: Národnostní problémy Rakouska-Uherska se vyřešit nedaly
Hostem Vizitky byl historik Jan Rychlík, autor nové knihy 1918 – Rozpad Rakousko-Uherska a vznik Československa.
-
Mechanismy, které umožnily nástup komunismu, fungují stejně, myslí si režisér Radim Špaček
Radim Špaček je známý český režisér, který se kromě filmové tvorby věnuje také televizní a divadelní režii. Aktuálně pracuje na dokumentu, který mapuje 90. léta.
-
Paušální antikomunismus není v pořádku, myslí si novinář Patočka
Jakub Patočka založil nezávislý internetový Deník Referendum a jeho šéfredaktorem je dodnes. Současné dění okolo vlády jako bývalý politik ostře sleduje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.