Gita Zbavitelová: Znamená už druhý neúspěch při sestavování izraelského kabinetu konec vlády Netanjahua?

22. říjen 2019

V pondělí, právě v den svých 70. narozenin, vrátil dosavadní izraelský premiér Netanjahu prezidentovi mandát k sestavení vlády s tím, že úkol nesplnil.

O dva dny dřív, než mu vypršela zákonná 28denní lhůta, a aniž by prezidenta požádal o dodatečné dva týdny, které mu umožňuje zákon. Je to jeho už druhý letošní neúspěch; vládu nedal dohromady ani po prvních předčasných volbách v dubnu.

Čtěte také

Úřad prezidenta Reuvena Rivlina vzápětí oznámil, že vytvořením vládní koalice bude pověřen předseda uskupení Modrobílá Benny Ganc, tedy vítěz zářijových voleb, který získal o jedno křeslo víc než Netanjahuova strana Likud.

Poprvé po jedenácti letech teď bude formovat kabinet někdo jiný než Netanjahu. Ganc a Modrobílá zajásali – sestavovat vládu až po Netanjahuovi Ganc chtěl, a proto se údajně nechal do funkce premiéra záměrně doporučit menším počtem poslanců než Netanjahu. Znamená to tedy, že má nějaký plán, který ukončí deset let dlouhou Netanjahuovu vládu? Zatím se to nezdá pravděpodobné.

Počty křesel zůstávají stejné, a Ganc má tak jen omezené možnosti. Spoléhá na to, že Netanjahu bude oficiálně obžalován z korupce, jak to chce nejvyšší státní zástupce udělat už od února. Netanjahuovi právníci začátkem října absolvovali neveřejné předběžné slyšení, kde se snažili obžalobu premiéra ve třech kauzách odvrátit.

Třetí předčasné volby během jediného roku?

Čtěte také

V nejvážnější z nich měl Netanjahu ovlivňovat zákonná rozhodnutí vlády ve prospěch majitele zpravodajského serveru výměnou za příznivé články o své osobě a v druhém a třetím případu měl zase za obchodní služby přijímat, či dokonce vyžadovat drahé dary od dvou miliardářů.

Podle neoficiálních zdrojů však obhájci soudcům nic nového nepředložili. Nejvyšší státní zástupce pak uvedl, že své rozhodnutí oznámí do poloviny listopadu. Pokud Netanjahua obžaluje, bude Benny Ganc ještě sestavovat kabinet a doufá, že Likud svého předsedu hodí přes palubu a svolí k účasti ve vládě národní jednoty.

Jestli to neudělá, má Ganc už jen jedinou možnost – menšinový kabinet s podporou arabských stran. Jejich volební aliance Společná kandidátka je s 13 křesly třetím největším parlamentním uskupením a deset jejích poslanců doporučilo prezidentovi Gance za premiéra – poprvé od roku 1992, kdy podpořili Jicchaka Rabina.

Čtěte také

Žádná arabská strana však nikdy v izraelském kabinetu nezasedla a nikdo tam Araby nikdy nepozval. Ani Ganc to nemá v úmyslu a Společná kandidátka by ani nechtěla. Ganc tuto možnost zatím ani jednou nepřipustil, ale to nebrání Netanjahuovi ve strašení voličů, že jim hrozí vláda Arabů.

Netanjahu totiž právě zahájil novou předvolební kampaň. Jako mistr manipulací a demagogie prohlásil: „Jak může bojovat proti terorismu vláda podporovaná stranou, která hájí teroristy?“ Na to bude hodně voličů slyšet.

Netanjahu byl premiérem poprvé v letech 1996–1999 a do funkce se vrátil před deseti lety v podobné situaci jako dnes – Likud pod jeho vedením skončil ve volbách jako druhý, ale vítězná strana Kadima Cipi Livniové nedokázala sestavit vládu, zatímco Netanjahu ano. Už tehdy začalo jeho spojenectví s ultraortodoxními stranami, které je dnes terčem kritiky Modrobílé aliance a strany Izrael, náš domov Avigdora Liebermana.

Čtěte také

Podle něj je třeba ukončit náboženský diktát, který dlouhodobé partnerství s Likudem ultraortodoxním stranám umožňuje. Netanjahuova následující vláda sice náboženské strany nezahrnovala, ale vydržela jen dva roky. A v dalším, tedy současném kabinetu už zase jsou a Netanjahu se spolupráce s nimi odmítá vzdát.

Netanjahu má za sebou i řadu hospodářských i bezpečnostních úspěchů. Jeho pověst „pana Bezpečnosti“, jak si rád nechává říkat, utrpěla až v poslední době, kdy odmítal provést razantní vojenskou operaci proti neustále provokujícímu palestinskému teroristickému hnutí Hamás v pásmu Gazy. Naopak proti vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii a jeho spojenci, libanonskému hnutí Hizballáh, zasahuje účinně, třebaže jeho kritici upozorňují, že Írán ze Sýrie nevyhnal.

Hlavní hnací silou Netanjahua je touha po moci. Tak snadno se nevzdá a ze hry ještě není, i když dvojí neúspěch otřásl jeho pověstí neporazitelného krále izraelské politiky. Kalkuluje s novými volbami, které, jak věří, s přehledem vyhraje, a stále je přesvědčen, že nebude obžalován.

Gita Zbavitelová

A pokud Ganc vládu dohromady nedá, zůstane Netanjahu v premiérském křesle až do dalších předčasných voleb někdy v březnu – a to i kdyby byl obžalován, protože zákon jeho demisi nepožaduje.

Kdyby Ganc kabinet nesestavil, může prezident ještě pověřit Kneset, aby vybral jakéhokoli kandidáta z kterékoli strany. A pokud vládu nevytvoří ani ten, půjdou Izraelci už k třetím předčasným volbám během jediného roku – přesně tak, jak chce Netanjahu.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio