Gita Zbavitelová: Izrael jako první podává třetí dávku vakcíny seniorům

2. srpen 2021

V Izraeli, který má 59 procent obyvatel naočkovaných oběma dávkami Pfizeru a 63 procent jednou, dál stoupá počet nakažených mutací delta. V červenci přijelo z ciziny na dva tisíce infikovaných a byla zjištěna i nová varianta, které odborníci říkají delta plus. K šíření nákazy přispívá i to, že znovu zavedená hygienická opatření jako nošení roušek a rozestupy skoro nikdo nedodržuje.

Celý minulý týden přibývalo přes dva tisíce infikovaných denně a v pátek jich bylo více než 2 400. V sobotu počet vážně nemocných poprvé od poloviny dubna překročil dvě stovky – a 53 procent všech nově infikovaných tvoří plně naočkovaní lidé.

Čtěte také

Izraelské analýzy ukázaly, že ochrana Pfizeru proti nákaze po zhruba půl roce výrazně zeslábne a u osob imunizovaných v prvních dvou měsících roku klesá na pouhých 16 procent, zatímco lidé naočkovaní v dubnu jsou chráněni ze 75 procent. 

Až donedávna panoval názor, že Pfizer alespoň chrání před hospitalizací a těžkým průběhem covidu z 90 procent, ale nejnovější studie Hebrejské univerzity zjistila jen 80 procent.

Přesto nejsou čísla nijak vysoká – z 1,8 milionu lidí naočkovaných do konce ledna se jich nakazilo necelých 5800. I tak ale přibývá těch, kdo si myslí, že vakcína nefunguje.

Benet chce naočkovat 1,5 mlionu lidí za týden

Koncem týdne vláda rozhodla, že všichni Izraelci starší šedesáti let, kteří byli naočkováni jako první, dostanou třetí dávku. Imunizace začala v pátek a premiér Naftali Bennett si stanovil ambiciózní cíl – chce naočkovat 1,5 milionu lidí do konce tohoto týdne.

Čtěte také

Jako první dostal třetí dávku šedesátiletý izraelský prezident Jicchak Herzog s manželkou, hlavní epidemiolog Nachman Aš a bývalý premiér Benjamin Netanjahu. Právě on začal dodatečnou dávku veřejně prosazovat, když zjistil, že mu jako prvnímu naočkovanému Izraelci výrazně klesly protilátky.

S rozhodnutím podávat třetí dávku Pfizeru, kterou ještě neschválil americký, ani evropský lékový orgán, však souhlasí jen 52 procent plně naočkovaných Izraelců. Nejnovější průzkum ukázal, že si ji nechá dát jen 67 procent lidí starších šedesáti let.

Ani izraelští experti nemají na nutnost třetí dávky jednotný názor. Podle nich sice předejde vážným stavům u seniorů, ale vzestup infekce nezastaví. Někteří tvrdí, že třetí dávka množství slábnoucích protilátek zvýší, a jiní si nejsou jistí, protože data o klesající imunitě vycházejí z příliš nízkého počtu případů.

Třetí dávka by však neměla mít nepříznivé účinky, protože ji už dostali lidé s oslabenou imunitou a žádné problémy neměli. Odborníci připouštějí, že lidem nad šedesát další dávka vůbec pomoci nemusí, ale ani jim neuškodí. O její efektivitě zatím neexistují žádné údaje. Epidemiolog Aš alespoň vyjádřil naději, že se „snad nebudeme muset očkovat každého půl roku“.

Čtěte také

K dalším vědeckým poznatkům patří, že naočkovaný člověk, který se nakazí, má mírný průběh nemoci, ale může mít dlouhodobé následky. Zjistila to nemocnice Šiba v Ramat Ganu, která zkoumala 1 500 plně naočkovaných zdravotníků. Nakazilo se jich 39 a dvacet procent z nich pociťovalo ještě šest týdnů ztrátu čichu nebo tak velkou únavu, že se nemohli vrátit do práce.

Povzbudivější je poznatek, že nakažení očkovaní virus příliš nešíří – 80 procent z nich nikoho v restauracích, kinech či posilovnách neinfikovalo.

Navzdory šíření nákazy vláda zatím nezpřísňuje opatření. Premiér Bennett rozhodl, že určujícím faktorem nebude počet nových případů, ani vážně nemocných pacientů, ale zaplněnost nemocnic. Teprve kdyby začaly praskat ve švech, nařídí vláda krátký celoplošný lockdown.

Pokuta za vycestování

Jediné restrikce se týkají cestování. Izrael zvyšuje počet zemí, kam jeho občané jet nesmí. Nově připojil Británii, Kypr nebo Turecko a tento týden zřejmě přibude i Řecko. Kdo tam přesto pojede, zaplatí pokutu ve výši 1 500 dolarů a půjde na týden do karantény, kterou budou úřady kontrolovat pomocí mobilů.

Čtěte také

Izrael očkuje od začátku června i děti, nově i pětileté až jedenáctileté, ale pouze s vážnými chorobami, jako je extrémní obezita nebo chronická onemocnění plic či srdce. Vakcínu dostávají i děti od třinácti do patnácti let, ale velký zájem nejeví – naočkovaných je jen asi 36 procent a více než polovina rodičů své potomky očkovat nehodlá.

Zato šestnácti až devatenáctiletých je už naočkováno 75 procent. V Izraeli je také zhruba milion dospělých, včetně skoro čtvrt milionu lidí nad padesát let, kteří očkování odmítají.

Gita Zbavitelová

Přestože vláda zatím nic nezanedbala, Izraelci soudí, že epidemii zvládal lépe bývalý premiér Netanjahu – podle Dvanácté televizní stanice si to myslí 43 procent respondentů, zatímco Bennetta chválí jen 21 procent.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio