Finanční nestabilita může znamenat, že vám stát vytrhne koberec z pod stolu a vše se zhroutí, nastiňuje bankéř Ondřej Jonáš

20. září 2021

„Strukturální problémy, o kterých mluví každý český ekonom, jsou problémy dlouhodobé. To znamená neřešená důchodová reforma, úplně špatně nastavený daňový systém, kdy Česko disproporčně velice silně zdaňuje práci. Místo toho, aby podporovalo aktivitu lidí, tak ji daněmi brzdí. Přitom vůbec nezdaňuje jistý majetek, konkrétně nemovitosti, což je důvod, proč jejich ceny tak uletěly,“ tvrdí investiční bankéř Ondřej Jonáš.

Bankéř Jonáš má české i americké občanství a ve Spojených státech vystudoval na Harvardově univerzitě matematiku a politologii.

Čtěte také

„Důvod, proč mladé rodiny, studenti nemají na to, aby si mohli pořídit vlastní bydlení, jsou ceny úplně utržené od reality. Hlavně proto, že daň z nemovitostí je tady nulová. To znamená, že nejen místní lidé, ale i zahraniční investoři tady ukládají, respektive schovávají svůj majetek, což zvyšuje cenovou hladinu zcela disproporčně ke zbytku ekonomiky.“ 

Jonášovi chybí zásadní reformy, které nikdy nebyly provedeny směrem ke státní správě či samosprávě.

„V 10milionové zemi, která je menší než Paříž a je zhruba o velikosti Londýna s jedním starostou, je přebujelost administrativy. Máme tady místní, krajské, státní úřady – na všechno.“

Proto se také politici hádají o hloupostech, protože mandatorní výdaje berou jako zcela nedotknutelné.
Ondřej Jonáš

Chybí i vize, jak by český stát měl vůbec vypadat. „Do jaké míry by mohl být digitalizován. Nebo služby poskytovat jednodušším způsobem,“ stýská si Jonáš.

„Třeba Česká správa sociální zabezpečení si neumí vyhledat informace z ministerstva zdravotnictví a ověřit si, že je vám 65 let. To je neuvěřitelné. Je to celé zkostnatělé, zastaralé, lidé jedou v kolejích. Setrvačnost státní správy je taková, že její unesení oligarchickými strukturami byla celkem jednoduchá věc.“ 

Čtěte také

Potřebné změny a „čištění“ přichází všude jinde po velkých změnách a krizích, třeba po 11. září, po hurikánech, po povodních. „Bohužel – k tomu u nás zatím nedochází.“ 

Problémem českého rozpočtu jsou mandatorní, tedy v tuto chvíli zákonem dané povinné výdaje, které ho spolknou z více než 90 procent, tvrdí bankéř.

„Proto se také politici hádají o hloupostech, protože mandatorní výdaje berou jako zcela nedotknutelné. Ale opravdový vůdce, člověk s vizí, by řekl, podívejte se, jsou zde jisté priority, mysleme na budoucnost, investujme do vzdělání, do školství. To, jak je vzdělávání v mezinárodním srovnání tak slabě podporované, to mě velice trápí. Tady je do budoucna zaděláno na problémy.“ 

Proč tomu lidi nerozumí?

Podle bankéře Jonáše ale všechny tyto současné i možné budoucí problémy české ekonomiky běžného člověka netrápí a devět z deseti obyvatel tomu vůbec nerozumí.

Čtěte také

„Jednou z výhod Česka je, že zdědilo německou, středoevropskou ostražitost vůči dluhu. Zadluženost republiky je jedna z nejnižších – a to drželi i komunisté v Československu. Zemi nezadlužovali, Polsko i Maďarsko byly podstatně zadluženější. A to byl jeden z důvodů, proč jsme na tom po pádu komunismu byli podstatně líp. Konzervativnost vůči dluhu je velice dobrá devize,“ uvažuje.

Když pak přemýšlí nad tím, jak lidem vysvětlit, že je státní rozpočet nejdůležitějším zákonem roku a že by je opravdu mělo zajímat, jak se politici chystají rozdávat, či půjčovat, říká:

„Finanční nestabilita může znamenat, že vám stát vytrhne koberec z pod stolu a všechno se to zhroutí. Nikde není psáno, že koruna bude vůči euru navždy na úrovni pětadvaceti šestadvaceti korun a že relativní ceny budou stále takové, jaké jsou.“ 

Pokud si dnes na bázi dostupnosti dluhu lidé napůjčují k tomu, aby tyto peníze zneužili, tak je to špatně.
Ondřej Jonáš

„Je to nezodpovědné vůči budoucnosti. A pokud si dnes na bázi dostupnosti dluhu lidé napůjčují k tomu, aby tyto peníze zneužili – ať už rozkradli, nebo investovali do projektů, které jsou podvodné, nebo je z nich výsledek jako dálnička D1, nebo na stavění kilometru dálnice za trojnásobek ceny v Německu  tak to je špatně. To je nehospodárné činění. A i když jsou úrokové sazby na nule, tak pořád musíte vrátit 100 procent toho, co jste si půjčil,“ uzavírá bankéř Ondřej Jonáš. 

Celý rozhovor pořadu Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptala se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.