Fiala je už čtvrtý premiér za ODS, který zažije stávku vlastních voličů. Třikrát to znamenalo pád vlády, připomíná novinář Dolejší

21. listopad 2023

Po pádu vlády Petra Nečase (ODS) dlouho nebylo jasné, jestli občanští demokraté neskončí. „Po ohromném skandálu přišla dvojice zachránců v podobě Petra Fialy a Miloše Vystrčila a ODS trochu přemalovala. Už to není ta super pravicová strana, ale přihodili trochu zelených nebo sociálních témat a tak dále,“ vzpomíná politický reportér a glosátor serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší.

Je tu tak prostor pro nějakou novou a klasickou pravicovou stranu? „Sociologové na to říkají, že na zemi dnes leží nějakých 625 tisíc hlasů zklamaných a frustrovaných vládních voličů,“ říká v Osobnosti Plus a dodává, že sám ale netuší, jak k tomuto číslu dospěli.

Čtěte také

„Tito lidé sice vládu volili, ale jsou z ní zklamaní, zároveň ale nemají koho jiného volit. Protože Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) jsou pro ně větší zlo.“

Pak jsou tady neparlamentní strany a hnutí, ale ani těm tito frustrovaní voliči neplánují dát své hlasy. „Dalo by se říct, že i politika je trh, takže pokud je tady takto silná poptávka po pravicové straně, tak se dřív nebo později objeví i nabídka,“ myslí si Dolejší.

Na to, že vládní volič vlastně nemá koho volit, ale sázejí i politici vládní koalice. „Když s nimi mluvíte, tak na to opravdu spoléhají a není vlastně pro ně nic lepšího, než když se v nějakém televizním nebo rozhlasovém pořadu objeví Babiš se svou dlouhou řečí, která občas nemá podmět ani přísudek, spíš jde o nějaké zmatené věty, a pak si voliči hned řeknou, tak my ti to tam, Fialo, ještě hodíme.“

Vznikne nová strana? 

Novinář se zároveň nedomnívá, že by nová a čistě pravicová strana měla šanci na úspěch. „Úplně bych tomu asi nevěřil, protože fragmentace a roztříštění české politické scény je velké a lidé už úplně nevěří na nějakého spasitele.“

Čtěte také

„A hlavně je problém v tom, že tady zas tolik pravicových voličů není. Spíš se do toho lidé v různých anketách stylizují, ale kdybychom se jich zeptali na konkrétní věci, zjistíme, že zas až tak pravicoví nejsou.“

„A řeknu k tomu konkrétní případ: Vláda se setká s hejtmany, kteří mají bojovat za to, aby se tolik nesahalo na zdravotnictví, přidaly se peníze do školství, ale my přece máme v přepočtu na obyvatele patrně v Evropě nejvíc obcí, škol i nemocnic. To je ale naprostý luxus a jsme teď jako sociální stát,“ vypočítává.

„A asi by bylo od politiků férové říct – možná by o tom mohlo být i referendum –, jestli to lidé opravdu chtějí. Ale pak také budeme platit vyšší daně, abychom na to měli, protože to je strašně drahé. Anebo budeme pravičáci a řekneme lidem: ,Takto to dál nejde, půlku toho seškrtáme‘.“

Čtěte také

K tomu ale politici odvahu těžko najdou, připouští novinář. „Ale když se mluví o kořenech ODS – a v čem má Ivan Langer nebo i Martin Kuba pravdu –, tak opravdu chybí politická odvaha. Protože lídr politické strany, v tomto případě Petr Fiala i ostatní, by měl mít tu sílu veřejnost o něčem nepopulárním také přesvědčit a nadchnout.“

„ODS se přitom nejdřív nebyla ochotna smířit s tím, že už je jen malou stranou a chovala se stejně jako v 90. letech. Myslím tím tu jejich aroganci: my to umíme nejlíp a jen nás následujte, což se voličům dřív líbilo. Nemyslím to nějak zle, ale dnes o tohle přišli a pochopili, že musejí ,změknout‘.“

„Je to vidět na ekologických tématech, ale i na odkazu Václava Klause, který byl vždy velmi euroskeptický, což pak ukazovali tím, že neuznali měnu euro. Protože je to přece ten projekt bruselských socialistů. Tento názor je v ODS dnes tak půl na půl. Zvlášť členové, kteří ale podnikají, tak naopak tlačí, aby se euro přijalo,“ vysvětluje.

Fiala? Jen pro jednu éru

Když politický reportér Dolejší přemýšlí dál, tvrdí, že jednoho dne bude muset skončit i předseda Fiala. „Fiala je předsedou pro nějakou éru. Ale ani tím, že je ODS zachráněna, bych si nebyl tak jistý.“

Čtěte také

„Fiala je už čtvrtým premiérem za ODS, který zažívá úplně totéž – a začalo to druhou vládou Václava Klause. Přijde ekonomická krize, ne úplně vinou vlády – a je zajímavé, že pravice u nás většinou vládne v hubených časech, takže kabinet začne přijímat úsporná opatření, kterým se tady často říká balíčky.“

A pokračuje: „Lidé začnou stávkovat a demonstrovat – toho 27. listopadu budou stávkovat učitelé, doktoři i lidé v mnoha fabrikách, jako je Škoda Auto –, ale to všechno jsou voliči této vlády.“

„A pak následoval pád vlády – stejně jako u Klause, druhé vlády Mirka Topolánka nebo Nečase. Pak přišla vláda úřednická a předčasné volby. Takže kdyby platilo, že se historie opakuje, je jasné, co vládu v čele s premiérem za ODS teď čeká,“ naznačuje novinář.

Čtěte také

Následně souhlasí, že současný kabinet je i podle mnohých politologů rozbředlý.

„Ale je stejný, jako je i naše společnost. Každá ta bublina, jak tomu říkáme moderně, má trochu jiné preference, poptávku a pro ni pak chce nějakou politickou stranu. A chraň bůh, když tato strana bude mít jednoho člověka, který bude mít trochu opačný názor – v tu chvíli ji bublina už volit nechce.“

„Ale je to tak, jak říká kolega Jindřich Šídlo, volby nejsou dopis Ježíškovi, nevolíme ideálního anděla ani nikoho, s kým bychom chtěli trávit dovolenou. I politici mají chyby a nemusíme s nimi souhlasit ve všem,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související