Faltýnkovo vysvětlení v kauze Kapsch je opravdu bizarní, tvrdí Ferjenčík (Piráti)
Parlamentní opoziční strany chtějí, aby se debata o roli 1. místopředsedy hnutí ANO a předsedy klubu Jaroslava Faltýnka vrátila na půdu Sněmovny. Podle poslance České pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka jim totiž stále chybí odpovědi na důležité otázky.
Petr Hartman: S mýtem nemá Faltýnek nic společného, jen se v něm angažoval
Policejní vyšetřování podivných okolností soutěže na výběr mýta se týká firmy Kapsch a antimonopolního úřadu. Není to problém Jaroslava Faltýnka.
Faltýnek tvrdí, že aktuální dění kolem tendru na výběr mýtného je politický boj. V jeho bytě prováděli policisté domovní prohlídku a zasahovali i na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nebo ve firmě Kapsch. „Chceme znát odpovědi na osm konkrétních dotazů. Hnutí ANO ani Faltýnek se k nim ale vůbec nevyjádřili,“ řekl v Interview Plus Ferjenčík.
Ke konci března tak budou Piráti chtít odpovědi na to, jestli tady Faltýnek hrál nějakou roli prostředníka, z jakého titulu vůbec v celé kauze figuruje nebo „jak dospěl k uspořené částce, když se o tom do té doby nikde nepochlubil, což je u politika velmi překvapivé,“ vypočítává.
Bizarní vysvětlení
Faltýnkovo vysvětlení, kdy měl konat v rámci záchrany tendru, proti odvolání ministra Dana Ťoka z vlády Bohuslava Sobotky nebo skutečnost, že si mandát vzal sám, jim prý ale určitě nestačí. „To je úplně bizarní vysvětlení. Když tady máme nějaké ministerstvo dopravy a ministra, který má něco v agendě, tak se do jednání, a bez jeho vědomí,… vloží předseda poslaneckého klubu. To je ale zcela nesouvisející funkce. A ten pak začne domlouvat schůzky mezi ÚOHS a firmou Kapsch.“
Vylučuji, že by Faltýnek ovlivňoval zakázky, říká Jan Volný
Poslanci dnes řešili kauzu mýtného systému. První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek vysvětloval vysvětloval poslancům svoji roli v tomto případu. Na to, proč věc s firmou Kapsch řešil, když nebyl ministrem dopravy a jestli mu věří hnutí ANO, se zeptala Marie Bastlová místopředsedy poslaneckého klubu ANO Jana Volného v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Ferjenčík by očekával, že to celé bude koordinovat ministr dopravy, ze schůzek budou pořízeny zápisy a tak bude i dohledatelné, v jaké roli kdy kdo vystupoval. „A ne, že se to bude dít pokoutným způsobem,“ dodává.
Jaroslav Faltýnek k tomu už dřív řekl: „Hrozila ostuda, že to hnutí ANO nezvládlo. Tyto důvody mě osobně vedly k tomu, že jsem jako místopředseda hnutí do této věci vstoupil.“ Co kdyby podobný problém hrozil Pirátům? Nepostupoval by stejně? „To rozhodně ne,“ odpovídá poslanec.
„U nás to funguje tak, že se vedení demokraticky radí. Nedovedu si představit, že i kdyby kolega z úplně jiné gesce, kterou nemám na starosti, potřeboval poradit, tak bych to já začal řešit po vlastní linii. Bez konzultace a koordinace a jen proto, že jsem se tak rozhodl. Je to absurdní a doufám, že se to u Pirátů nikdy dít nebude,“ říká Ferjenčík.
Zásah do nezávislé státní správy
Piráti jsou ve Sněmovně od října 2017. Je podobné zasahování politiků běžné? „Bohužel ano.“ Zákulisní dohody se prý dějí u tajných voleb zástupců nejrůznějších mediálních rad, státních firem nebo třeba do Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„To jsou politická rozhodnutí. Problém je, když už to vstupuje do fungování státní správy a úřadů, které mají být z povahy věci nezávislé. Tady by měla být veřejná evidence.“
David Klimeš: Výsledek revolučního defétismu vůči Babišovi? Babiš, Faltýnek i Filip králové popularity
První vláda bez důvěry, zdlouhavé sestavování vlády druhé, konflikty zájmů, podezření z někdejší spolupráce s komunistickou StB, demonstrace, protesty opozice, angažování KSČM. To vše má za sebou předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na jeho popularitě se to ale mnoho neodráží, jak uvádí průzkum agentury STEM. Co je to za zvláštní situaci?
Ferjenčík si představuje vznik evidence schůzek všech lobbistů, tak jak to mají zavedeno Piráti. „Teď bychom zpětně mohli dohledat, jestli Faltýnkův příběh sedí s evidencí. Dnes se musíme spoléhat na tvrzení jednotlivých aktérů, na policejní odposlechy, které unikají za podivných okolností… Je prostě podivné, že předseda poslaneckého klubu ANO působí jako prostředník mezi firmou Kapsch a ÚOHS, který má být nezávislý. Je to za hranou.“
„Když se něco podobného stane u předsedy nejsilnějšího klubu ve státě, tak bychom museli být pštrosové, kteří strkají hlavu do písku a předstírají, že se nic neděje,“ dodává Mikuláš Ferjenčík závěrem.
V Interview Plus se Jan Bumba ptal i na škrty ve státním rozpočtu nebo na to, jestli jim vadí, že je premiér označuje jen za „kluky“. Poslechněte si v audiozáznamu rozhovoru.
Související
-
Na další vlně EET vydělají jen provozovatelé účetních systémů, tvrdí poslanec Ferjenčík (Piráti)
Elektronická evidence tržeb přinesla do státního rozpočtu 12,3 miliardy korun za rok 2018. Piráti považují toto číslo za vycucané z prstu, prý mají vlastní analýzu.
-
Předčasné volby by hnutí ANO jen pomohly k jednobarevné vládě, varuje poslanec Ferjenčík (Piráti)
Vláda Andreje Babiše přestála hlasování o nedůvěře. ČSSD ale i ODS přesto mluví o předčasných volbách. Co by komu přinesly?
-
Politici 90. let jako přínos pro nové strany? Jsou odtržení od běžného života, říká Pirát Ferjenčík
„Snažíme se do politiky přináše nové nápady a lidi,“ říká poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Naopak poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) považuje zkušenosti za důležité.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka