Petr Hartman: S mýtem nemá Faltýnek nic společného, jen se v něm angažoval

13. březen 2019

Policejní vyšetřování podivných okolností soutěže na výběr mýta se týká firmy Kapsch a antimonopolního úřadu. Není to problém Jaroslava Faltýnka.

S vážnou tváří to tvrdí předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Uvidíme, jak dlouho mu toto přesvědčení vydrží. Minimálně do čtvrtka, kdy se první místopředseda hnutí ANO pokusí svoji roli v podezřelém tendru objasnit poslancům.

Jiří Pehe: Hnutí ANO má problém s korupcí. A bude hůř

Pod praporem boje s korupcí vznikl politický subjekt ke korupci mnohem náchylnější

Hnutí ANO vzniklo pod praporem boje s korupcí, s nímž přišel v roce 2011 charismatický miliardář Andrej Babiš.

Zatím totiž jeho vysvětlení nepůsobí příliš věrohodně. Andrej Babiš mu v tuto chvíli věří. Navzdory pasážím z dokumentu, který umožňoval provést u Jaroslava Faltýnka domovní prohlídku. Píše se v něm mimo jiné o tom, že je nutné ji uskutečnit. Jinak by podle policie hrozilo zmaření, zničení či ztráta důkazů.

Zároveň se ve zmiňovaném dokumentu vysvětluje, proč k ní došlo bez obvinění prvního místopředsedy hnutí ANO. Disponuje totiž poslaneckou imunitou. Takže by o jeho vydání k trestnímu stíhání musela rozhodovat sněmovna.

Podle příkazu k domovní prohlídce existovalo nebezpečí, že by při případném podání žádosti o vydání poslance Faltýnka k trestnímu stíhání mohlo dojít ke zničení, ukrytí, případně ke změně obsahu důkazních prostředků. Přitom ty mohou vést k usvědčení pachatele či pachatelů závažné úmyslné trestné činnosti.

Jak se zbavit voličů a podílu na moci

Ondřej Neff: Když blesk uhodí

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek před svým domem v Prostějově

Původně jsem chtěl glosovat příchod jara, jenže do toho vpadl skandál kolem Kapsche a není divu, že se mi do glosování rašících pupenů nechce.

Zkrátka vyšetřování podezřelých okolností soutěže na mýto se týká nejenom firmy Kapsch a antimonopolního úřadu, ale také Jaroslava Faltýnka.

Časový souběh jeho schůzek s oběma aktéry naznačuje, že Faltýnkovo angažmá v této kauze bylo velmi nestandardní. Pochopitelně to automaticky neznamená, že bude nakonec skutečně obviněn a případně se ocitne před soudem.

Pomoci by mu mohlo to, že někdo jiný donutil antimonopolní  úřad k tomu, aby nakonec nešel firmě Kapsch na ruku. Byť v prvopočátku dal úřad stížnosti této firmy za pravdu. Kdo se o zvrat v tendru zasadil, to zatím zůstává otázkou.

Petr Hartman: Tendr na mýto a ovlivněný rozhodčí

Jaroslav Faltýnek před svým domem v Prostějově

Kdo chce vyhrát zápas a nevěří ve vlastní síly, pokusí se ovlivnit rozhodčího. Spoléhá na to, že s jeho pomocí zdolá soupeře.

Vypadá to, že se na ni nehledá odpověď. Přitom neexistuje moc lidí, kteří jsou momentálně vlivnější než pravá ruka Andreje Babiše.

Třeba to odhalí další postup vyšetřování. Pochopitelně za předpokladu, že nebude různými způsoby mařeno. Ve hře je dlouho budovaná pověst hnutí ANO. To šlo do politiky bojovat proti korupci a klientelistickému systému.

Nyní to vypadá na to, že ho jeho někteří lidé také budovali a těžili z něj. Andrej Babiš je přesvědčen o tom, že to není případ Jaroslava Faltýnka, ale pouze lokálních politiků v Brně.

Petr Hartman

Podobně k různým problémům přistupovali v nedávné minulosti představitelé tradičních politických stran. Ti se některých vlivných lidí nedokázali zbavit. Tím se však zbavili velké části svých voličů a také podílu na moci. Vypadá to na to, že by Andrej Babiš mohl opakovat jejich chyby.

autor: Petr Hartman
Spustit audio