Ondřej Neff: Když blesk uhodí

11. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek před svým domem v Prostějově
0:00
/
0:00

Původně jsem chtěl glosovat příchod jara, jenže do toho vpadl skandál kolem Kapsche a není divu, že se mi do glosování rašících pupenů nechce.

Vždyť přímo před našima očima raší skandál, který svým dopadem může zastínit známou kabelkovou aféru, zahájenou úderem obrněné jednotky na Úřad vlády.

Ondřej Neff: Blbostmi vpřed

Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu.

Ledy se snad hnuly a špičky české politiky si všimly, že český zákazník platí poskytovatelům mobilních telekomunikačních služeb víc než snad kdekoli na světě.

Události z neděle mohou postavit na hlavu představy ze soboty. Jedno je však zřejmé a to bude platit v pondělí stejně jako to platilo ve čtvrtek, kdy blesk udeřil.

Prásknul totiž do fasády Babišova hnutí ANO, dokonce hodně blízko. Co je to platné, Jaroslav Faltýnek je druhý muž hnutí hned po Andreji Babišovi. Nikdo netvrdí, že je pan Faltýnek něčím vinen. Jenže, znáte to. To co se zdá býti, někdy bývá důležitější než to, co skutečně je.

Kolem ANO bylo skandálů dost a dost. Andrej Babiš na vlně skandálu jede jako na surfovém prkně a čím je ten skandál větší, tím výše ho ta vlna posouvá. Stačí se podívat na volební preference.

Komický dojem

Jenže pozor: jsou to skandály privátní. Čapí hnízdo nijak nesouvisí s výkonem funkcí. Střet zájmů byl dopředu znám před volbami a hlavně, dotace si nevymyslel Andrej Babiš. Prostě, je to soukromá věc.

Ondřej Neff: Na černou listinu

Billboardy u hlavních silničních tahů v Česku zakazuje nový zákon, přesto nezmizely

V uplynulém týdnu se zase začalo psát a mluvit o billboardech kolem dálnic a hlavních silnic. Někdy si říkám – zapamatuju si produkty inzerované na těch plakátech.

Druhý muž hnutí ANO se však ocitl nebezpečně blízko přesně tomu druhu machinací, které zlomily slávu občanských demokratů a podrazily nohy sociální demokracii. I kdyby si Petr Fiala nechal narůst andělská křídla – a že se o to úporně snaží – koule na nohách se hned tak nezbaví. Jsou to koule v podobě afér ve veřejné sféře.

Andrej Babiš zatím žil ze sloganu „všetci kradnú“ a ukazoval prstem vlevo vpravo. Teď by musel prstík nepříjemně stočit na svého zástupce.

Zatím k tomu nemá důvod. Zatím nevíme nic konkrétního a můžeme se jen podivovat, jak je to v Česku zařízeno, že skandál vypukne zrovna ve chvíli, kdy je principál za hranicemi.

Ondřej Neff

Je to skoro možná určitě na sto procent náhoda, ale přece jen je to legrační, že Faltýnkovi zabavují počítač, zrovna když se Andrej Babiš odebírá s pistolí v kapse do Oválné pracovny Bílého domu, aby tam ujistil Donalda Trumpa, že Česko je druhý nejvěrnější evropský spojenec Spojených států. 

Tento komický dojem přetrvá, i když pan Faltýnek bude v pondělí očištěn od všech stínů jakéhokoli podezření.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu