Exosuit - nový lehký podmořský skafandr

Skafandr Exosuit ADS váží 240 kilogramů

Trochu jako oblek filmového Železného muže, Iron mana, vypadá nový tuhý potápěčský skafandr kanadské výroby.

Jeho výrobcem je firma Nuytco Research z Vancouveru. Přetlakový oblek z lehké hliníkové slitiny umožní svému nositeli pracovat po mnoho hodin až v hloubce 300 metrů pod mořskou hladinou. V této hloubce je tlak zhruba 30krát větší než při hladině.

Skafandr Exosuit ADS (Atmospheric Diving System) váží na suchu 240 kg, což je v porovnání s jinými tuhými potápěčskými obleky poměrně málo. Jeho cena se pohybuje kolem jednoho milionu a 300 tisíc dolarů. Uvnitř obleku bude i v maximální hloubce panovat přirozený tlak jedné atmosféry, takže potápěč nebude muset procházet nepříjemnou procedurou dekomprese a neohrozí ho ani tzv. hlubokomořská nemoc, při které se někdy vyskytují poruchy vědomí či koordinace. Tuhý potápěčský oblek v tomto směru vlastně pro potápěče znamená srovnatelný komfort jako malá jednomístná ponorka, sestrojená takřka na míru.

Skafandr Exosuit ADS

Na rozdíl od ponorky je však potápěč v obleku mnohem obratnější a výkonnější a má těsnější kontakt s podmořským světem. Kyslíkové zásoby a systém s recyklací kyslíku v uzavřeném okruhu vydrží asi na 50 hodin, součástí umělé atmosféry ve skafandru budou kromě kyslíku ještě dusík a hélium. S řídícím střediskem nad hladinou moře bude Exosuit spojen měděnými dráty a optickými vlákny, které umožní jak přenos kamerového videa směrem “nahoru”, tak i monitoring důležitých funkcí skafandru aktivní směnou v řídícím středisku. Do systému pro výměnu dat bude zapojen i sonar.

Funkce skafandru Exosuit ADS

Pohyb celého skafandru budou zajišťovat 4 proudové motory, z nichž každý má výkon 1,6 koňských sil. Pohyb jednotlivých končetin zase bude umožněn prostřednictvím 18 pohyblivých kloubů. Na konci mechanických rukou skafandru jsou umístěny robotické manipulátory a různé nástroje pro zkoumání a fotografování podmořského okolí. Pro tyto účely budou součástí vybavení skafandru také silné zdroje světla typu LED a několik krabic na vzorky z plexiskla.

První ostrou zkouškou projde skafandr Exosuit již v červenci tohoto roku, kdy bude s jeho pomocí potápěč zkoumat oblast příkrých propadlin „The Canyons“, nacházejících se 160 kilometrů od pobřeží Nové Anglie. Cílem expedice bude studium různých aspektů bioluminiscence a biofluorescence světélkujících mořských živočichů ze středních hloubek, do 300 metrů pod hladinou. Potápěč bude mít k dispozici navíc malou dálkově ovládanou ponorku DeepReef-ROV, která mu bude při výzkumu asistovat a sloužit k dopravě předmětů mezi podmořským pracovištěm a hladinou oceánu. Exosuit může také fungovat jako záchranný prostředek pro únik z porouchané ponorky.

Zdroje: IO9, Scientific American, National Geographic, Nyutco Research, American Museum of Natural History, Exosuit, Gizmodo 1, Gizmodo 2, Sea Technology Magazine, Live Science