Eva Turnová: Švejk v Miami

28. listopad 2025

Jeff si v Praze přivydělával učením angličtiny, a tak se seznámil se studentem Vlastimilem, dvoumetrovým obrem. Vlastimil byl dobrosrdečný naiva, který neustále švejkoval a tím Jeffovi uhranul.

Po skončení kurzu zašli na pivo a dohodli se, že při příští návštěvě Jeffa v Čechách něco dobrodružného podniknou. Z příští návštěvy Jeffa se vyklubaly líbánky s manželkou Ritou, která toužila po tom, podívat se do Polska.

Čtěte také

„Jasně, vezmu vás do Polska mojí Škodovkou LPG,“ slíbil Vlastimil. Po pár hodinách jízdy se ocitli na hranicích s Polskem, kde Vlastimil přinutil celníky orazítkovat Ritě celý pas. Pak nasedli a zastavili až v Žitavě u supermarketu. Vlastimil naplnil auto po střechu pivem a vyrazil.

„Kam jedem teď?“ zeptala se Rita.

„Zpátky do Prahy.“

„To bylo jako vono? To dobrodružství?“

„Jasně, stihli jsme Polsko, razítko máš a nakoupili jsme super levný pivo. To je velký dobrodružství.“

„Ok, bylo to moc fajn,“ snažil se uklidnit situaci Jeff. „A někdy se třeba zastav zase ty u nás na Floridě.“

O 14 dní později, těsně před Vánocemi, zazvonil Jeffovi telefon a ozvalo se:

„Ahoj, tady Vlastimil. Jsem v Miami.“

Čtěte také

„A kde bydlíš?“

„U vás.“

„A dokdy asi tak?“

„Asi tak do konce března,“ odpověděl Vlastimil.

Hned první den se vyfotil s řidičkou autobusu, liliputkou z Haiti, a všem kolemjdoucím pak ukazoval fotku s tím, že je to jeho manželka. Druhý den procházeli drsnou čtvrtí, kde hrál černošský gang fotbal. Namakaní týpci s vytlučenými zuby házeli na skupinku nevraživé pohledy. Vlastimil se rozběhl, vykopl jim míč a začal driblovat.

„To nepřežije,“ ušklíbla se Rita. „To má za to Polsko. “

Když se za hodinu vrátili na místo, všichni fotbalisté se fotili a objímali, v ruce drželi otvíráky s logem Staropramenu a volali na Vlastimila: „Vlastimil – country love man.“

„Já jsem váš Švejk!“ odpovídal Vlastimil.

„Yes! You are our Sheik!“

Celý večer si pak Jeff s Ritou museli prohlížet videa, jak Vlastimil přihrává.

Eva Turnová

Když přišel druhý den Vlastimil z pláže domů nahý, sbalila mu Rita kufr.

„Ale vždyť je to boží člověk. A neumí anglicky. Ztratí se tady,“ namítl Jeff.

„Boží jsme všichni. Buď já, nebo on.“

Za pár měsíců zazvonil telefon.

Ozval se dívčí hlas: „Dobrý den, tady dcera Vlastimila, chtěla jsem vám říct, že táta umřel.“

„Jak to?“

„Před rokem mu zjistili rakovinu, nikomu to neřek a chtěl si to užít. A děkuju, moc na vás vzpomínal.“

A tak Vlastimil změnil Floridu, i když jen na chvíli.

Jeff s Ritou se stejně rozvedli, takže v tom Polsku vůbec stavět nemuseli.

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.