Euro 7 přinese víc negativního. Německo takovou emisní normu nepodpoří, počítá ministr Kupka

5. červen 2023

Podle ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky se ke skupině zemí, včetně Česka, které nesouhlasí se zavedením emisní normy Euro 7, přidalo Německo. Oficiálně se německá vláda doposud nedohodla. Kupka tvrdí, že je zapotřebí přimět Evropskou komisi k tomu, aby normu upravila.

Předseda asociace elektromobilového průmyslu Jaromír Marušinec se na problematiku dívá trochu jinak. „Pokud se norma odloží, budeme kvůli absenci elektrifikace vozů v nevýhodě při budoucím přechodu k elektromobilitě,“ tvrdí.

„Německo nepodpoří normu Euro 7 v té předložené podobě,“ vysvětluje Kupka. „To řekl německý ministr dopravy Volker Wissing.“

Čtěte také

K tomu je však zapotřebí dohoda celé německé vlády, ke které doposud nedošlo. A pokud se nedohodne, zdrží se hlasování na Evropské radě, sdělil Českému rozhlasu berlínský zpravodaj Václav Jabůrek. I tak Kupka počítá s Německem pro blokační menšinu.

„My požadujeme změny normy, aby byla realistická a ve výsledku nepřinesla více negativních dopadů než těch pozitivních, a to nejen na evropský automobilový průmysl, ale i na životní prostředí,“ popisuje své obavy Kupka.

Škoda Auto dala najevo, že s odložením platnosti normy by situaci zvládla. Upozorňuje však na to, že by nastalo významné zdražení především nejmenších vozidel a také horší cenová dostupnost aut v Evropě. „Na evropských silnicích by zůstala starší vozidla, která jsou méně šetrná vůči životnímu prostředí,“ varuje Kupka.

Problematické měření?

Norma Euro 7 by měla nastavit omezení emisí z brzd a pneumatik, což doposud neproběhlo. To je podle českého ministra dopravy v pořádku, ale výhrady má s podobou jejich měření, která není upřesněná. Měla by probíhat on-line na palubách vozidel a vyžadovat nové podmínky pro jejich testování, což by podle Kupky k ničemu pozitivnímu nevedlo.

Čtěte také

Po roce 2035 by měl nastat zákaz prodeje vozů produkujících emise skleníkových plynů a pro dříve zakoupená auta začne platit přísnější emisní norma. Podle Kupky je však dostačující současná norma Euro 6, která stanovuje limity oxidu uhličitého. Euro 7 prý přináší jen změny dalších parametrů. Ve skutečnosti se jedná o již zmiňované škodliviny z brzd a pneumatik.

Kompromisní znění normy přineslo švédské předsednictví, které ministru Kupkovi však nestačí. Podle něj nejsou termíny let 2025 a 2027 dosažitelné. Evropská aliance pro veřejné zdraví navíc odhaduje, že by nová norma zabránila 100 tisícům úmrtí. Tento argument, týkající se zlepšení ovzduší v Evropě, je však podle Kupky převážně demagogický.

Povinná elektrifikace

K tematice se vyjádřil i Jaromír Marušinec, předseda Asociace elektromobilového průmyslu, se slovy, že pro obavy týkající se nepřipravených automobilek má pochopení. Naopak částečná elektrifikace vozů by do budoucnosti zajistila plynulejší přechod k elektromobilitě. Současně je však nutná investice do šetrnějších spalovacích motorů. Tato vozidla by podle Marušince stejně musela umožnit on-line měření – elektrifikace je podle něj téměř povinná.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , vsvo
Spustit audio

Související