Epidemiolog Prymula: Zátěž nemocnic teď klesá. Nikdo ale zatím neumí říct, jak to změní omikron

28. prosinec 2021

Epidemie šíření koronaviru v České republice dál zpomaluje. Ustupující mutace delta ale dává víc prostoru variantě omikron, jejíž dopad je zatím těžko předvídatelný. Proto i přes příznivý vývoj vláda mírně zpřísňuje opatření. Před silným nástupem varianty omikron je rozhodně vhodné trasovat, zdůrazňuje epidemiolog Roman Prymula: „Ve fázi, kdy už je třeba deset nebo patnáct tisíc nově diagnostikovaných denně, ale není v lidských silách tak vysoký počet případů vytrasovat.“

Kromě omezení silvestrovských akcí se nový kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl přistoupit k plošnému testování ve školách. V prvních dvou týdnech mají žáci i zaměstnanci škol podstoupit celkem čtyři antigenní testy. Od druhé poloviny ledna se pak frekvence sníží a testovat se bude jednou týdně.

Čtěte také

„Optimálnější frekvence je určitě dvakrát týdně,“ konstatuje Prymula, bývalý ministr zdravotnictví, dnes ředitel Nemocnice Agel Říčany. „Pokud by se situace zklidňovala, tak i jednou týdně stačí, ale myslím si, že kolem 17. ledna budeme naopak na vrcholu,“ uvažuje.

K působení jihoafrické mutace omikron je zatím poměrně málo tvrdých dat. Relativně optimisticky zní údaje o lehčím průběhu z JAR. Tam varianta způsobovala lehčá onemocnění asi o 80 procent, ve Velké Británii o 40 až 70 procent.

Rychlost šíření omikronu je ale několikanásobně vyšší než u varianty delta. To může pořád znamenat vysoký počet osob v nemocnicích.
Roman Prymula

„Vzhledem k tomu, že rychlost šíření je ale několikanásobně vyšší než u varianty delta, tak to může pořád znamenat vysoký počet osob, které budou vyžadovat nemocniční péči,“ říká Prymula a dodává:

Čtěte také

„Teď zátěž nemocnic postupně klesá, ale zatím nikdo není schopen přesně odhadnout, jak se omikron bude chovat v populaci evropských zemí a jaká zátěž nemocnic bude.“ 

Nadějí je třetí dávka vakcíny proti covidu-19, dodává Prymula, který věří, že pro zbývající neočkované by mohla být přijatelnou variantou nová vakcína od firmy Novavax. Ta je totiž založená na přímém dodání potřebného antigenu do těla.

Hosty byli:
Zuzana Machálková, redaktorka, Český rozhlas
Roman Prymula, epidemiolog, bývalý ministr zdravotnictví, Nemocnice Agel Říčany
Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR
Přemysl Čech, ředitel agentury Median

„Předpokládám, že zájem bude od osob, které mají pochybnosti o mRNA vakcínách,“ říká Prymula a naráží tak na hoaxy o pravě DNA příjemce očkování.

Ředitel agentury Median Přemysl Čech se obává, že na každý argument se nakonec dá najít zpochybňující teze, a proto nejen v případě vakcín proti onemocnění covidem-19 je zapotřebí vhodné komunikace.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio