Vakcína od Novavaxu má zelenou. Funguje jako „staré známé“ látky, tím by mohla přesvědčit neočkované

28. prosinec 2021

Proti covidu-19 se v Evropské unii může aktuálně očkovat vakcínami od čtyř společností. A od ledna přibude další. Evropská léková agentura (EMA) doposud schválila kromě Pfizeru taky Modernu, AstraZenecu, očkovací látku od firmy Johnson & Johnson a nově taky vakcínu od firmy Novavax. Co o vakcíně, která se v Evropě bude používat pod názvem Nuvaxovid, víme, shrnuje v Koronafokusu redaktorka Zuzana Machálková.

Pokud máte otázky související s covidem-19, můžete nám je zaslat na adresu covid@rozhlas.cz. Ve vysílání na ně odpovíme.

Americká firma o schválení vakcíny požádala v polovině listopadu. EMA následně potvrdila, že vakcína splňuje podmínky pro kvalitu, bezpečnost i účinnost. Ta by podle výrobce měla být zhruba 90 procent. Vakcína je dvoudávková. Na přeočkování by měl jít člověk po 21 dnech.

Nuvaxovid mohou zatím dostat jen lidé, kterým už bylo 18 let.

Čtěte také

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vakcína obsahuje typ spike proteinu vyrobeného v laboratoři a taky látku, která pomůže vyvolat reakci imunitního systému. Po naočkování pak tělo protein identifikuje jako cizí, a tak si vytvoří přirozenou obranu. Když se pak tělo setká s virem, umí díky tomu zareagovat a bránit se.

Nový princip: ani mRNA, ani virový vektor

Očkovací látka Nuvaxovid není založená na mRNA nebo virovém vektoru. Funguje zkrátka na jiném principu.

„Při očkování dostaneme už hotový antigen a na ten pak organismus odpovídá,“ popisuje vakcinolog Marek Petráš z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Čtěte také

A srovnává: „Stávající vakcíny jsou založené na tom, že naše tělo dostává informaci o antigenu. A buňky pak mají povinnost si ho vytvořit.“

Podobná technologie, jako je u vakcíny Novavaxu, se využívá taky třeba při očkování proti chřipce, rakovině děložního čípku nebo žloutence typu B.

Podle ústavu SÚKL z toho, co zatím víme, Nuvaxovid chrání i před variantou koronaviru omikron.

To by podle některých odborníků mohlo lidi, kteří se dosud nechtěli dostupnými vakcínami očkovat, přesvědčit. Právě proto, že princip vakcíny Nuvaxovid znají už z jiných vakcín. Naznačoval to také průzkum na univerzitě v německém Erfurtu z letošního listopadu, kdy látka ještě nebyla schválená.

Výhodou nové vakcíny je také to, že se dá skladovat běžně v lednicích. 

Od ledna pro 185 tisíc lidí

Výrobce začne vakcínu do Evropské unie dovážet v lednu 2022. Do Česka by mělo dorazit 370 tisíc dávek. Protože je to dvoudávková vakcína, vystačí pro 185 tisíc zájemců.

Část vakcíny Nuvaxovid se vyrábí i v Česku, a to v obci Bohumil u Prahy. Další části jsou ze Švédska a dovyrábí je pak v Německu.

Zeptejte se redaktorů Českého rozhlasu na dění kolem epidemie covidu-19 v Česku i vy. Otázky posílejte na covid@rozhlas.cz, odpovíme na ně ve vysílání Plusu.

Spustit audio