Epidemiolog Pazdiora: Současná opatření by byla účinná proti deltě. U omikronu je tu nejistota

23. prosinec 2021

O vánočních svátcích v České republice přestane platit nouzový stav. V souvislosti s tím vláda vyhlásila úpravu dosavadních opatření, která mají vést k omezení setkávání při oslavách příchodu nového roku. Za vyslovenou chybu zrušení nouzového stavu epidemiolog Petr Pazdiora nepovažuje, upozorňuje ale na to, že nouzový stav by přeci jen umožnil některá opatření udržet déle. A a to zejména s ohledem na nejistotu kolem varianty omikron.

„Uvědomuji si, že většina rozhodnutí není populací příznivě chápána. Ale pokud mají mít nějaký preventivní význam, tak musí být nastolena předtím, než se epidemiologická situace začne zhoršovat, protože v okamžiku, kdy už dochází ke zhoršování, tak je nastolování protiepidemických opatření pozdní,“ zdůrazňuje epidemiolog.

Čtěte také

Podle Pazdiory je potřeba si uvědomit, že nastolená opatření se do epidemické situace reálně promítnou vždy s přibližně dvoutýdenním odstupem: „Kdyby se proto určitá opatření zavedla už začátkem října, mohla výrazně ovlivnit situaci, ke které u nás došlo zhruba v polovině měsíce.“

Pokud dnes mluvíme o příznivém trendu a klesajících počtech nově nakažených, je nutno podotknout, že jde stále o čísla několikanásobně vyšší než před dvěma měsíci.

„Zatím vycházejme z toho, že současná opatření by mohla být účinná proti variantě delta,“ dodává epidemiolog. 

Faktické vymáhání trestů

Často skloňovaným problémem je nedodržování nastavených opatření, bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík ale varuje, že sankce za liknavost skutečně hrozí.

Čtěte také

„V textu jednotlivých nařízení sice není napsáno, že jestli někdo učiní něco v rozporu, bude za to postižen. Obecně ale platí trestní zákoník a zákon o přestupcích. Faktické vymáhání tedy záleží spíš na státních orgánech, které mají pravomoc vést přestupková nebo trestní řízení.“

Hosty byli:
Eliška Balcárková, redaktorka, Český rozhlas
Stanislav Balík, bývalý soudce Ústavního soudu ČR, bývalý předseda České advokátní komory
Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol, ředitel ZŠ Pečky
Petr Pazdiora, epidemiolog, vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni

Zásadní proto je, aby příslušné orgány skutečně fungovaly a kde je potřeba, zasáhly podle daných předpisů, uzavírá Balík.

Je na místě, aby se restauratéři a hospodští obávali o náhradu škod? A jak se na nový povánoční režim připravují školy? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Spustit audio