Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě
Co znamená domácí karanténa a co bych při ní měl dělat?
Pokud vám byla nařízena domácí karanténa, měli byste zůstat doma a nikam nevycházet. To znamená ani na nákup nebo k lékaři. V případě zdravotních potíží je nutné kontaktovat lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici. Anebo se obrátit na linku 112 s tím, že musíte uvést, že jste v nařízené karanténě.
Pokud nemáte nikoho, kdo by vám mohl nakoupit nebo třeba zajistit potřebné úřední záležitosti, můžete využít donáškových či jiných distančních služeb. Pokud ani tyto nemůžete použít, můžete si na krátkou dobu dojít například na nákup, nebo pokud máte psa, tak ho vyvenčit.
Čtěte také
Ale i v tomto případě ministerstvo zdravotnictví apeluje na to, abyste byli maximálně zodpovědní vůči svému okolí, tedy při vycházce používali roušku, před odchodem z domu i příchodu domů si pečlivě umyli ruce a nezdržovali se v prostorách s větší koncentrací lidí po dobu delší než nezbytně nutnou.
Po dobu karantény je také zakázané přijímat návštěvy. Je-li to zcela nezbytné, je třeba používat roušku a udržovat bezpečnou vzdálenost.
Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete (máte například dýchací obtíže), vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.
Jste-li ve stavu nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na nemoc COVID-19, nebo že pečujete o někoho, kdo je na toto onemocnění testován.
Pokuta 3 miliony korun
Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun. A to i zpětně. Na dodržování karantény dohlíží hygienická stanice ve spolupráci s Policií České republiky.
Jejich kapacity samozřejmě nejsou takové, aby každého, kdo je v karanténě, denně kontrolovali. Spoléhá se tak na osobní zodpovědnost každého, protože dodržením karantény nechráníte jen sebe, ale především své blízké, své okolí a v konečném důsledku celou společnost.
Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.
Související
-
Koronavirus a dezinformace: Zázračný lék zatím nemáme, česnek a další babské rady raději neriskujte
Fake news se nebojí ani koronavirové infekce. Dezinformátoři mají v těchto dnech žně. Seznamte se s bizarními „babskými“ radami a poradíme také, kde informace ověřovat.
-
Virus propagandy? The Insider se ptá: Je zrušení sankcí hlavním cílem Kremlu i důvod pomoci Italům?
Ruská státní média podle komentáře nabízejí nepříliš optimistický obraz blízké budoucnosti, ve které světovou ekonomiku v důsledku řádění viru nevyhnutelně čeká krize.
-
Mýty a koronavirus: Pití vody každou čtvrthodinu není prevence a virus se vodou nepřenáší
Koronavirus se nemůže dostat do zdrojů pitné vody. Zároveň vás ale její pravidelné pití neochrání před nákazou, jak se objevilo na internetu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.