Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Co znamená domácí karanténa a co bych při ní měl dělat?

4. duben 2020

Pokud vám byla nařízena domácí karanténa, měli byste zůstat doma a nikam nevycházet. To znamená ani na nákup nebo k lékaři. V případě zdravotních potíží je nutné kontaktovat lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici. Anebo se obrátit na linku 112 s tím, že musíte uvést, že jste v nařízené karanténě.

Pokud nemáte nikoho, kdo by vám mohl nakoupit nebo třeba zajistit potřebné úřední záležitosti, můžete využít donáškových či jiných distančních služeb. Pokud ani tyto nemůžete použít, můžete si na krátkou dobu dojít například na nákup, nebo pokud máte psa, tak ho vyvenčit.

Čtěte také

Ale i v tomto případě ministerstvo zdravotnictví apeluje na to, abyste byli maximálně zodpovědní vůči svému okolí, tedy při vycházce používali roušku, před odchodem z domu i příchodu domů si pečlivě umyli ruce a nezdržovali se v prostorách s větší koncentrací lidí po dobu delší než nezbytně nutnou.

Po dobu karantény je také zakázané přijímat návštěvy. Je-li to zcela nezbytné, je třeba používat roušku a udržovat bezpečnou vzdálenost.

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete (máte například dýchací obtíže), vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Jste-li ve stavu nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na nemoc COVID-19, nebo že pečujete o někoho, kdo je na toto onemocnění testován.

Pokuta 3 miliony korun

Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun. A to i zpětně. Na dodržování karantény dohlíží hygienická stanice ve spolupráci s Policií České republiky.

Jejich kapacity samozřejmě nejsou takové, aby každého, kdo je v karanténě, denně kontrolovali. Spoléhá se tak na osobní zodpovědnost každého, protože dodržením karantény nechráníte jen sebe, ale především své blízké, své okolí a v konečném důsledku celou společnost.

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související