Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě
Jak poznám, že jsem nakažen novým koronavirem?
Onemocnění COVID-19 se přenáší především jako kapénková infekce, tedy vzduchem. Zhruba po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují, bolestmi kloubů a svalů, dušností a kašlem.
Nemoc ale může proběhnout i zcela bez příznaků. A ne každý s horečkami, bolestmi kloubů nebo kašlem je nakažen novým koronavirem. Proto se s případnými příznaky vždy nejprve obracejte na svého praktického lékaře.
Kdy je člověk infekční?
Nejvíce nakažlivý pro své okolí je člověk ještě před rozvinutím příznaků. Proto chraňte své okolí nošením jakéhokoli druhu roušky, nebo alespoň šátkem či šálou přetaženou přes ústa i nos.
Čtěte také
Protože jakákoli ochrana je lepší než žádná, je v případě nezbytnosti možné vyrobit jednorázovou roušku i z papírového kapesníku: Naskládejte ho do harmoniky, na oba konce uvažte nebo připevněte sešívačkou stužku, provázek, tkaloun nebo něco podobného, co máte zrovna po ruce. V prostředku pak harmoniku roztáhněte do tvaru roušky.
Během dne dodržujte základní hygienická pravidla a často a důkladně si myjte ruce mýdlem, případně dezinfekcí s alkoholem. Pokud musíte ven na nákup, dodržujte dvoumetrový odstup od lidí.
Podrobnosti hledejte například na stránkách ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz nebo Státního zdravotního ústavu szu.cz. Využít můžete i informační linku 1212.
Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.
Související
-
Koronavirus a dezinformace: Zázračný lék zatím nemáme, česnek a další babské rady raději neriskujte
Fake news se nebojí ani koronavirové infekce. Dezinformátoři mají v těchto dnech žně. Seznamte se s bizarními „babskými“ radami a poradíme také, kde informace ověřovat.
-
Virus propagandy? The Insider se ptá: Je zrušení sankcí hlavním cílem Kremlu i důvod pomoci Italům?
Ruská státní média podle komentáře nabízejí nepříliš optimistický obraz blízké budoucnosti, ve které světovou ekonomiku v důsledku řádění viru nevyhnutelně čeká krize.
-
Mýty a koronavirus: Pití vody každou čtvrthodinu není prevence a virus se vodou nepřenáší
Koronavirus se nemůže dostat do zdrojů pitné vody. Zároveň vás ale její pravidelné pití neochrání před nákazou, jak se objevilo na internetu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.