Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Jak poznám, že jsem nakažen novým koronavirem?

Onemocnění COVID-19 se přenáší především jako kapénková infekce, tedy vzduchem.  Zhruba po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují, bolestmi kloubů a svalů, dušností a kašlem.

Nemoc ale může proběhnout i zcela bez příznaků. A ne každý s horečkami, bolestmi kloubů nebo kašlem je nakažen novým koronavirem. Proto se s případnými příznaky vždy nejprve obracejte na svého praktického lékaře.

Kdy je člověk infekční?

Nejvíce nakažlivý pro své okolí je člověk ještě před rozvinutím příznaků. Proto chraňte své okolí nošením jakéhokoli druhu roušky, nebo alespoň šátkem či šálou přetaženou přes ústa i nos.

Čtěte také

Protože jakákoli ochrana je lepší než žádná, je v případě nezbytnosti možné vyrobit jednorázovou roušku i z papírového kapesníku: Naskládejte ho do harmoniky, na oba konce uvažte nebo připevněte sešívačkou stužku, provázek, tkaloun nebo něco podobného, co máte zrovna po ruce. V prostředku pak harmoniku roztáhněte do tvaru roušky. 

Během dne dodržujte základní hygienická pravidla a často a důkladně si myjte ruce mýdlem, případně dezinfekcí s alkoholem. Pokud musíte ven na nákup, dodržujte dvoumetrový odstup od lidí.

Podrobnosti hledejte například na stránkách ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz nebo Státního zdravotního ústavu szu.cz. Využít můžete i informační linku 1212.

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová