Emil Zátopek: Běh nejen po běžecké dráze

22. červenec 2021

Fenomenální běžec byl držitelem řady zlatých medailí i rekordů na různých tratích, ale také důstojníkem, trenérem a dokonce čerpačem.

Emil Zátopek (1922–2000) patří k legendám československého sportu. Jeho životopis – od mládí až po ukončení aktivní běžecké kariéry na konci 50. let – je v rozhlasovém archivu zdokumentovány poměrně bohatě.

Čtěte také

Jde hlavně o Zátopkovy několikadílné rozhlasové vzpomínky natočené v roce 1957. Z nich jsme vybrali např. vyprávění o tom, jak se za protektorátu dostal k běhání, nebo líčení jeho prvního zahraničního běžeckého úspěchu v poválečném Berlíně.

Letní olympijské hry v Helsinkách v roce 1952 pak znamenaly vrchol běžecké kariéry. Právě zde  Zátopek dosáhl svého největšího běžeckého triumfu, když získal hned tři zlaté olympijské medaile.

A přestože je i tato událost ve zvukových pamětech obsáhle zachycena, dali jsme přednost dobovým nahrávkám: jedna – závěr maratonského běhu – pochází přímo z Helsinek, zatímco druhá velmi dobře ilustruje dobový kontext (1952). Jde totiž o rozhovor natočený krátce po Zátopkově návratu z olympiády.

Odvážné i morálně pochybné činy

Po ukončení aktivní sportovní kariéry působil dál v armádě, kam vstoupil těsně po konci války, a až do roku 1968 představoval jakousi zasloužilou sportovní celebritu. Z dochovaných nahrávek tohoto období jsme vybrali krátký rozhovor z roku 1960 ze zákulisí celostátní spartakiády. 

Čtěte také

Vše se však změnilo v roce 1968. Na jaře se podílel na obrodném procesu, podepsal mimo jiné i 2000 slov, a po sovětské okupaci vystupoval velmi razantně proti Sovětskému svazu.

Z tohoto období jsme zařadili krátkou ukázku z rozhovoru s Emilem Zátopkem. Nahrávka není přesně datována – jde o 22. nebo 23. srpna, v pozadí jsou slyšet projíždějící sovětské tanky. A dále dvě obsáhlejší pasáže z mítinku 13. listopadu 1968 na pražském Žofíně. Zátopek zde hovořil jako jeden z vystupujících, a to na aktuální i nadčasová témata. Odpovídal také na otázky z publika.

A pak přišla normalizace

Na počátku normalizace byl Zátopek propuštěn z armády, živil se jako čerpadlář a teprve postupně – po jakémsi opakovaném pokání – byl vzat normalizačním režimem částečně na milost.

Čtěte také

Žádná nahrávka z počátku 70. let na politické téma se však v rozhlasovém archivu nedochovala, ani k některým jeho velmi odvážným či naopak morálně velmi pochybným činům z 50. let.

Normalizační záznamy se až na výjimky vztahují ke sportovním úspěchům 50. let. Jeho starší nahrávky jsou přitom jednoznačně živější a daleko obsáhlejší. Vybrali jsme z tohoto období jeho podpůrné vystoupení k jedné komunistické propagandistické akci, která vyznívá dost apoliticky. Nebo vzpomínku na to, jak se seznámil se svou budoucí ženou – rovněž sportovkyní a olympijskou medailistkou – Danou.

Polistopadových nahrávek není poněkud překvapivě mnoho a zařadili jsme z nich pouze několik ilustračních fragmentů.

Emil Zátopek - v rozhlas.studiu 1947

Celý pořad Pavla Hlavatého najdete v audiozáznamu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související