Emil Zátopek: Běh nejen po běžecké dráze
Fenomenální běžec byl držitelem řady zlatých medailí i rekordů na různých tratích, ale také důstojníkem, trenérem a dokonce čerpačem.
Emil Zátopek (1922–2000) patří k legendám československého sportu. Jeho životopis – od mládí až po ukončení aktivní běžecké kariéry na konci 50. let – je v rozhlasovém archivu zdokumentovány poměrně bohatě.
Čtěte také
Jde hlavně o Zátopkovy několikadílné rozhlasové vzpomínky natočené v roce 1957. Z nich jsme vybrali např. vyprávění o tom, jak se za protektorátu dostal k běhání, nebo líčení jeho prvního zahraničního běžeckého úspěchu v poválečném Berlíně.
Letní olympijské hry v Helsinkách v roce 1952 pak znamenaly vrchol běžecké kariéry. Právě zde Zátopek dosáhl svého největšího běžeckého triumfu, když získal hned tři zlaté olympijské medaile.
A přestože je i tato událost ve zvukových pamětech obsáhle zachycena, dali jsme přednost dobovým nahrávkám: jedna – závěr maratonského běhu – pochází přímo z Helsinek, zatímco druhá velmi dobře ilustruje dobový kontext (1952). Jde totiž o rozhovor natočený krátce po Zátopkově návratu z olympiády.
Odvážné i morálně pochybné činy
Po ukončení aktivní sportovní kariéry působil dál v armádě, kam vstoupil těsně po konci války, a až do roku 1968 představoval jakousi zasloužilou sportovní celebritu. Z dochovaných nahrávek tohoto období jsme vybrali krátký rozhovor z roku 1960 ze zákulisí celostátní spartakiády.
Čtěte také
Vše se však změnilo v roce 1968. Na jaře se podílel na obrodném procesu, podepsal mimo jiné i 2000 slov, a po sovětské okupaci vystupoval velmi razantně proti Sovětskému svazu.
Z tohoto období jsme zařadili krátkou ukázku z rozhovoru s Emilem Zátopkem. Nahrávka není přesně datována – jde o 22. nebo 23. srpna, v pozadí jsou slyšet projíždějící sovětské tanky. A dále dvě obsáhlejší pasáže z mítinku 13. listopadu 1968 na pražském Žofíně. Zátopek zde hovořil jako jeden z vystupujících, a to na aktuální i nadčasová témata. Odpovídal také na otázky z publika.
A pak přišla normalizace
Na počátku normalizace byl Zátopek propuštěn z armády, živil se jako čerpadlář a teprve postupně – po jakémsi opakovaném pokání – byl vzat normalizačním režimem částečně na milost.
Čtěte také
Žádná nahrávka z počátku 70. let na politické téma se však v rozhlasovém archivu nedochovala, ani k některým jeho velmi odvážným či naopak morálně velmi pochybným činům z 50. let.
Normalizační záznamy se až na výjimky vztahují ke sportovním úspěchům 50. let. Jeho starší nahrávky jsou přitom jednoznačně živější a daleko obsáhlejší. Vybrali jsme z tohoto období jeho podpůrné vystoupení k jedné komunistické propagandistické akci, která vyznívá dost apoliticky. Nebo vzpomínku na to, jak se seznámil se svou budoucí ženou – rovněž sportovkyní a olympijskou medailistkou – Danou.
Polistopadových nahrávek není poněkud překvapivě mnoho a zařadili jsme z nich pouze několik ilustračních fragmentů.
Celý pořad Pavla Hlavatého najdete v audiozáznamu.
Související
-
Vedle milovaného Ťopka. Dana Zátopková má čestné místo na Valašském Slavíně
Olympijská vítězka z Helsinek 1952 zemřela 13. března ve věku 97 let, ale pohřbu se pak mohlo kvůli nastupujícím koronavirovým omezením zúčastnit jen minimum lidí.
-
Ožívá běžecká legenda. Ondříček natáčí film o Zátopkovi
Režisér David Ondříček začal natáčet nový film o životě Emila Zátopka. Legendárního běžce ztvárňuje Václav Neužil, jeho ženu Danu si zahraje Martha Issová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.