Dopouští se Izrael genocidy v Gaze? Soudní dvůr pouze říká, že riziko tu je, míní expert
Izrael má podle Mezinárodního soudního dvora zabránit genocidě v Pásmu Gazy a zlepšit tamní humanitární situaci. Expert na mezinárodní právo z Právnické fakulty UK Milan Lipovský zdůrazňuje, že předběžné opatření neznamená, že došlo k tvrzenému porušení mezinárodního práva: „Soud říká, že nějaké riziko tu je. Ale v žádném případě to neznamená, že v meritorním rozsudku řekne, že skutečně dochází ke genocidě. K tomu by bylo potřeba mnohem více důkazů.“
Na soud se obrátila Jihoafrická republika, která verdikt označila za rozhodující vítězství. To ovšem Lipovský zpochybňuje, konečné rozhodnutí prý může přijít i několik let po skončení aktuálně probíhajícího konfliktu.
Čtěte také
„Soudní dvůr byl velmi opatrný ve formulacích. Jižní Afrika navrhovala více předběžných opatření, ne ve všem uspěla. Proto to nelze označit za nějaké její velké vítězství. Nejzásadnější byl návrh na úplné zastavení bojů, to ale soudní dvůr neudělal, na rozdíl od jiného řízení, konaného také na základě úmluvy o genocidě, ve sporu mezi Ukrajinou a Ruskem.“
Zároveň se pozastavuje nad tím, že soud se v odůvodnění vůbec nevypořádal s tím, že v případě genocidy je třeba prokázat takzvaný zvláštní úmysl zničit zcela nebo z části konkrétní národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu.
Už samotný fakt, že soud spatřuje riziko, že v Gaze by mohlo docházet ke genocidě, prý ale Izrael cítí jako morální újmu. „To je samozřejmě ostuda pro každý stát, zejména pro Izrael s jeho historií a důvody vzniku,“ konstatuje.
Lepší než nic
Mezinárodní soudní dvůr se podle Lipovského těší vysoké autoritě, ačkoli vymahatelnost práva je na mezinárodní úrovni problematická. Státy přesto jeho rozhodnutí pečlivě sledují a podle toho upravují své jednání do budoucna.
Pokud soud konstatuje, že některý stát porušuje mezinárodní právo, popřípadě neplní podmínky stanovené v konečném rozhodnutí, mohou se státy obrátit na Radu bezpečnosti. Ta ovšem bývá zablokována stálými členy s právem veta.
Čtěte také
„Na druhou stranu vymahatelnost nezávisí jen na Radě bezpečnosti, máme zde také institut svépomoci. Státy, které budou jednat na základě rozsudku Mezinárodního soudního dvora, mají vyšší míru jistoty. A to není zas tak málo,“ vysvětluje.
„Mezinárodní právo je postavené na svrchované rovnosti států. A ve svrchované rovnosti je těžké někoho k něčemu donutit. Z pohledu vnitrostátního práva to není ideální, ale jsme na tom lépe než dřív. Rozhodně to není tak, že by to bylo nesmyslné. Pokud je to rozhodnutí dobře odůvodněné, což často bývá problém, tak to spíš oslabí autoritu státu, který ho nebude respektovat,“ soudí právník.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Luboš Palata: Prezident Petr Pavel jel nejen podpořit Izrael, ale i plán na trvalý mír
Prezident Petr Pavel zamířil před časem nejen do Izraele, dnes už můžeme říci tradičního spojence Česka. Ale hned z Jeruzaléma přímo do katarského hlavního města Dauhá.
-
Jan Fingerland: Jihoafričané dostali Izrael před soud. To je prozatím vše
Je to buď proces „s Izraelem“ nebo proces „proti Izraeli“. Záleží na tom, jestli věříme, že jeho iniciátoři jsou vedeni obavou, že Izrael páchá genocidu Palestinců.
-
Gita Zbavitelová: Izrael i Palestinci zažili jeden z nejhorších roků ve své historii
Prvních devět měsíců roku 2023 byl Izrael ostře rozdělen mezi stoupence a odpůrce nejpravicovější vlády v dějinách země.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.