K hranicím vesmíru s Jeffem Bezosem. O závodu miliardářů i těžbě nerostů na planetách mimo Zemi
Český vesmírný výzkum patří ke světové špičce, chválí delegát v Evropské kosmické agentuře
„Vesmírný výzkum je v Česku velmi rozvinutý. Naši výzkumníci jsou úspěšní a patří k absolutní světové špičce,“ vyzdvihuje Ondřej Rohlík, delegát v orgánech Evropské kosmické agentury z ministerstva dopravy. Na výzkumu se podílejí hlavně tuzemské firmy. „Už dvacet let není pravda, že jde o doménu vědy. Angažují se hlavně soukromé firmy, ať už to počítáme na finance nebo odpracované hodiny.“
V Praze sídlí nově vzniklá agentura Evropské unie pro kosmický výzkum EUSPA.
Čtěte také
„EUSPA se zaměřuje na praktické aplikace, nikoliv na výzkum. Šéfem dozorčí rady je Václav Kobera, to je významný úspěch. Je skvělé, že máme svého experta v epicentru dění,“ shrnuje Rohlík.
Čím se agentura EUSPA zabývá? Poslechněte si v rozhovoru Lukáše Matošky.
Související
-
Kolem Země přibývá vesmírného smetí. „I malý kousek může napáchat paseku,“ říká Majer z Kosmonautix
Na oběžné dráze Země se velkou rychlostí pohybují nejspíš stovky milionů objektů různých velikostí. Kosmického smetí neustále přibývá i kvůli komercializaci vesmíru.
-
Skok na hranici vesmíru a pár minut mikrogravitace. Miliardář Bezos míří do vesmíru vlastní raketou
Zatímco ve 20. století soupeřily v dobývání vesmíru státy, zejména USA a Sovětský svaz, dnes se o lety do kosmu zajímá stále více miliardářů. Jak daleko jsou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.