K hranicím vesmíru s Jeffem Bezosem. O závodu miliardářů i těžbě nerostů na planetách mimo Zemi
Zájem miliardářů o těžbu surovin mimo Zemi má být konkurenční výhodou, říká popularizátor
Americký miliardář Jeff Bezos se nechce zastavit jen u vesmírného turismu. Do budoucna podle něj lidstvo bude muset vytvořit kolonie na jiných tělesech Sluneční soustavy a pustit se do těžby nerostů. Ačkoliv jsou tyto plány zatím velmi vzdálené, některé státy už začínají s komerčním využíváním kosmických zdrojů počítat a připravují se na to i legislativně.
Nerostů je totiž na Zemi jen omezené množství a zejména těžba vzácných kovů je drahá. Ve vesmíru se přitom nachází tělesa, která obsahují velké množství třeba zlata nebo platiny.
Čtěte také
„Je to celkem pragmatické. Může se stát, že v brzké době naroste potřeba například kovu pro automobilový průmysl, některé suroviny mohou začít docházet. Nebo se jejich těžba stane příliš nákladnou. Je potřeba být připravení. Cesta bude ještě dlouhá, než vybereme smysluplnou technologii. Tohle je příprava do budoucna – aby firmy měly náskok před ostatními,“ vysvětluje popularizátor kosmonautiky Michal Václavík.
Jeff Bezos zatím nesdělil, jaké konkrétní plány má, ale už v roce 2019 řekl, že budoucnost lidstva je podle něj ve vesmíru. Server cnet.com upozorňuje, že vstup miliardářů do vesmíru může pro lidstvo znamenat řadu rizik. Třeba to, že budoucnost dobývání vesmíru začnou určovat zájmy několika superbohatých lidí, nikoliv států nebo lidstva jako celku.
Jak daleko jsou firmy s přípravou na těžbu surovin mimo Zemi? Dozvíte se v reportáži Ondřeje Nováka.
Související
-
Kolem Země přibývá vesmírného smetí. „I malý kousek může napáchat paseku,“ říká Majer z Kosmonautix
Na oběžné dráze Země se velkou rychlostí pohybují nejspíš stovky milionů objektů různých velikostí. Kosmického smetí neustále přibývá i kvůli komercializaci vesmíru.
-
Skok na hranici vesmíru a pár minut mikrogravitace. Miliardář Bezos míří do vesmíru vlastní raketou
Zatímco ve 20. století soupeřily v dobývání vesmíru státy, zejména USA a Sovětský svaz, dnes se o lety do kosmu zajímá stále více miliardářů. Jak daleko jsou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.