K hranicím vesmíru s Jeffem Bezosem. O závodu miliardářů i těžbě nerostů na planetách mimo Zemi

Miliardář, osmdesátiletá členka NASA a mladík. Kdo letěl s New Shepard na kraj vesmíru?

Ve tři hodiny odpoledne středoevropského letního času se zažehly motory na kapalný vodík a kyslík a rakety New Shepard se vznesla k hranici vesmíru. Jak má let probíhat, vysvětluje vědecký redaktor Ondřej Ševčík. 

„Raketa vystoupala s přetížením 3G do výšky 70 kilometrů nad zemský povrch, kde se oddělila kapsle s pasažéry a ta dál stoupala. V tu chvíli se astronauti odepnuli ze sedadel a začali pociťovat stav beztíže, ve kterém strávili asi čtyři minuty,“ popsal start rakety Ševčík.

Čtěte také

V úterý šlo o v pořadí šestnáctý start rakety New Shepard, ale tentokrát byli poprvé na palubě lidé. A to miliardář a majitel společnosti Blue Origin Jeff Bezos, jeho bratr Mark.

Spolu s nimi se do vesmíru podívali také Wally Funková, jedna z nejzkušenějších leteckých pilotek, která byla v programu NASA jako potenciální astronautka během prvních let amerického vesmírného programu. Do vesmíru se nikdy nepodívala, ale teď v jejích 82 letech ji Bezos pozval zdarma na palubu. 

Pasažérem New Shepard byl také osmnáctiletý Oliver Deamon, syn zakladatele a ředitele holandské investiční společnosti. Mladík v sestavě nahradil dosud neznámého vítěze aukce a svou účast na letu si zaplatil.

Jaká je cena za pobyt ve vesmíru? Poslechněte si v audiozáznamu.

Spustit audio

Související