K hranicím vesmíru s Jeffem Bezosem. O závodu miliardářů i těžbě nerostů na planetách mimo Zemi
Miliardář, osmdesátiletá členka NASA a mladík. Kdo letěl s New Shepard na kraj vesmíru?
Ve tři hodiny odpoledne středoevropského letního času se zažehly motory na kapalný vodík a kyslík a rakety New Shepard se vznesla k hranici vesmíru. Jak má let probíhat, vysvětluje vědecký redaktor Ondřej Ševčík.
„Raketa vystoupala s přetížením 3G do výšky 70 kilometrů nad zemský povrch, kde se oddělila kapsle s pasažéry a ta dál stoupala. V tu chvíli se astronauti odepnuli ze sedadel a začali pociťovat stav beztíže, ve kterém strávili asi čtyři minuty,“ popsal start rakety Ševčík.
Čtěte také
V úterý šlo o v pořadí šestnáctý start rakety New Shepard, ale tentokrát byli poprvé na palubě lidé. A to miliardář a majitel společnosti Blue Origin Jeff Bezos, jeho bratr Mark.
Spolu s nimi se do vesmíru podívali také Wally Funková, jedna z nejzkušenějších leteckých pilotek, která byla v programu NASA jako potenciální astronautka během prvních let amerického vesmírného programu. Do vesmíru se nikdy nepodívala, ale teď v jejích 82 letech ji Bezos pozval zdarma na palubu.
Pasažérem New Shepard byl také osmnáctiletý Oliver Deamon, syn zakladatele a ředitele holandské investiční společnosti. Mladík v sestavě nahradil dosud neznámého vítěze aukce a svou účast na letu si zaplatil.
Jaká je cena za pobyt ve vesmíru? Poslechněte si v audiozáznamu.
Související
-
Kolem Země přibývá vesmírného smetí. „I malý kousek může napáchat paseku,“ říká Majer z Kosmonautix
Na oběžné dráze Země se velkou rychlostí pohybují nejspíš stovky milionů objektů různých velikostí. Kosmického smetí neustále přibývá i kvůli komercializaci vesmíru.
-
Skok na hranici vesmíru a pár minut mikrogravitace. Miliardář Bezos míří do vesmíru vlastní raketou
Zatímco ve 20. století soupeřily v dobývání vesmíru státy, zejména USA a Sovětský svaz, dnes se o lety do kosmu zajímá stále více miliardářů. Jak daleko jsou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.