K hranicím vesmíru s Jeffem Bezosem. O závodu miliardářů i těžbě nerostů na planetách mimo Zemi

Technologický pokrok i zisk, vysvětluje motivace miliardářů v zájmu o vesmír popularizátor Majer

Začátkem července do vesmíru vyrazila soukromá turistická loď SpaceShipTwo miliardáře Richarda Bransona, v úterý 20. července vzletěla raketa Jeffa Bezose. O novodobé vesmírné závody ale podle Dušana Majera ze serveru kosmonautix.cz nejde: „Ty lodě byly ve vývoji několik let. Že se to sešlo v rozmezí několika dnů, je, myslím, spíše náhoda. Na druhou stranu se oba pánové hlavně na Twitteru trochu pošťuchovali, takže se dá mluvit i o nějakém souboji.“

Hraje se o významnou prestiž. Proto taky oba majitelé firem a miliardáři, Branson a Bezos, jsou mezi první pasažéry svých nových vesmírných lodí.

„Motivací je nabídnout platícím zákazníkům úžasný zážitek. A zároveň je to využitelné i pro vědu. Oba mají i ekonomické zájmy. Takže na jednu stranu nabídnou technologický pokrok a na druhou stranu by jim to mohlo zajistit i další zdroj příjmů,“ uvažuje Majer ze serveru Kosmonautix.

Čtěte také

Kromě toho může být motivací Bezose i Bransona možnost podílet se dalších vesmírných letech výše než jenom k hranici vesmíru, dopravovat materiál na oběžnou dráhu nebo i dál, uvažuje Majer.

„Richard Branson je poměrně rozkročený,“ srovnává podnikatelské aktivity obou mužů Majer.

„Bezos je na vesmír zaměřený víc, protože jeho firma pracuje na vývoji nové orbitální rakety, která by měla doletět oficiálně v roce 2022 až na oběžnou dráhu. Raketa se jmenuje New Glenn. Jeho tým pracuje i na vývoji přistávacího lunárního modulu, který, pokud si ho NASA vybere, by mohl být v budoucnu použit pro program Artemis, jehož cílem je další cesta a přistání na povrchu Měsíce,“ přibližuje známé plány Jeffa Bezose na spolupráci s NASA Majer.

Více si poslechněte v audiozáznamu. 

Poslouchejte seriál Plusu. V úterý po 16. hodině se budeme letu Jeffa Bezose věnovat celou půlhodinu.

Spustit audio

Související