K hranicím vesmíru s Jeffem Bezosem. O závodu miliardářů i těžbě nerostů na planetách mimo Zemi

Jednoznačný úspěch, hodnotí člen kosmické kanceláře let Jeffa Bezose a jeho New Shepard

Přesně ve tři hodiny odpoledne a dvanáct minut našeho času se zažehly motory rakety New Shepard společnosti Blue Origin, kterou vlastní miliardář Jeff Bezos. „Je to jednoznačný úspěch, všechno letělo a přistálo, jak mělo,“ hodnotí Milan Halousek z České kosmické kanceláře. „Pro kosmickou turistiku je start rakety Jeffa Bezose i Richarda Bransona před několika dny velký zážitek, posouvají to celé o ohromný kus dopředu.“ 

„Kosmonautika je nebezpečná, je, byla a bude. Už jen proto, že se pohybujeme v prostředí, kde kolem hoří ohromné množství výbušného paliva. Při přistání musíte brzdit z velikých rychlostí,“ upozorňuje Halousek.

Čtěte také

Čím déle let trvá, tím je delší i samotné nebezpečí, glosuje člen kosmické kanceláře rozdíl mezi několikaminutovým letem Jeffa Bezose a více než hodinou letu, kterou má za sebou před několika dny další komerční raketa, a to VSS Unity miliardáře Richarda Bransona.

Kapsle rakety New Shepard Jeffa Bezose má jednu odlišnost: velká okna. „Kosmonautika byla vždy o malých okénkách, protože představují potenciální nebezpečí a kritické místo. Bezos počítá s tím, že na hranici vesmíru bude jen krátkou chvíli a že ta okna nebudou enormně namáhána jako jindy,“ vysvětluje Halousek.

Hosty Speciálu jsou:
Lukáš Grygar,
novinář magazínu Forbes
Milan Halousek, Česká kosmická kancelář
Iva Holmerová, gerontoložka a zakladatelka České alzheimerovské společnosti
Ondřej Ševčík
, vědecký redaktor Českého rozhlasu

A právě okna by mohla firmě Blue Origin, která za raketou New Shepard stojí, přitáhnout platící turisty se zájmem o let na hranici vesmíru, myslí si Lukáš Grygar z magazínu Forbes. 

„Let New Shepard měl za mě nejkrásnější a nejplynulejší start vůbec,“ srovnává kosmické projekty miliardářů. 

V čem se liší „klasická“ kosmonautika a turistika, ke které směřují aktivity miliardářů? Jak konkrétně funguje raketa New Shepard? Jak na lidské tělo působí pobyt ve vesmíru? Poslechněte si celý Speciál Lucie Vopálenské.

autoři: Lucie Vopálenská , kac
Spustit audio

Související