Do investic se pustili i obyčejní lidé, kteří neměli dost informací a peněz, říká o nákupech dluhopisů Lálka

18. prosinec 2021

Mezi lety 2012 až 2020 mohly firmy vydávat dluhopisy do ekvivalentu 1 milionu eur, tedy zhruba 25 milionů korun, a to v podstatě bez jakékoliv regulace a centrální evidence. Některé z firem ale skončily v úpadku a lidé přišli o peníze. „Problém ale spočívá v tom, že se do investic pustili i ti, kteří neměli dostatek informací, prostředků, nebyli na to vyškolení. Prostě obyčejní lidé, kteří investovali bezhlavě,“ říká výkonný ředitel Surveilligance Ján Lálka.

„A začali umisťovat prostředky na základě marketingových slibů, na základě kampaní a doporučení. Bez toho, aby si sami uměli vyhodnotit rizikovost. Pokud tito lidé nebudou do budoucna lépe vyškolení, tak si myslím, že navzdory tomu, že se firemní dluhopisy budou centrálně informované, že se situace moc nezlepší,“ míní Lálka.

Podle analýzy jeho firmy nabízelo v posledních letech krátce před svým krachem dluhopisy 34 firem.

Jak poznat bezpečné investice do dluhopisů? Poslechněte si Řečí peněz Roberta Břešťana.

autoři: Robert Břešťan , kac
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.