Distanční výuka nutně není méně kvalitní, maturitní test letos zvládne i osmák, kritizuje pedagog Kostečka
Podle aktuálních údajů České školní inspekce se do on-line výuky stále nedaří zapojit na 10 tisíc žáků. Vyrůstá nám kvůli distanční výuce ztracená covidová generace? „Hovoří se o tom, ale ztracená generace je ta, která například prožila dvě světové války,“ reaguje uznávaný pedagog Jiří Kostečka.
Poukazuje na to, že ve třídě se třiceti žáky se podle něj může jednat o jeden až dva případy. „Někde to může být dramatičtější, ale opravdu si nemyslím, že toto je největší problém současného stavu a že jde o masový jev,“ namítá autor učebnic českého jazyka a literatury.
Čtěte také
„Ten, kdo se poctivě učil a plnil úkoly během prezenční výuky, tak ten to dělá i v té distanční. A ten, kdo do školy pořádně nechodil a s prominutím se flákal, tak se fláká i teď,“ dodává Kostečka s tím, že problém s chybějícími technickými prostředky se u celé řady žáků podařilo od začátku pandemie vyřešit.
Zdůrazňuje, že výchovný proces začíná v rodině. A pokud ta správně nefunguje nyní, tak by pravděpodobně nefungovala ani při standardní prezenční výuce.
„České školství prokázalo neuvěřitelnou vitalitu, až nečekanou. Učitelé ukázali, že se dokážou přeorientovat na distanční výuku,“ pochvaluje si Kostečka, který kvituje i probíhající očkování učitelů tedy předpoklad pro znovuotevření škol.
Čtěte také
Skutečný problém, o kterém se prý příliš nemluví, se podle Kostečky týká výuky dětí se specifickými poruchami učení nebo autistického spektra: „To je v podstatě neřešitelná věc, protože ty děti u počítače nevydrží, ani když jsou u nich rodiče. Těmto dětem se v podstatě pomoci nedá, alespoň co mi říkají speciální pedagogové.“
Maturitní test teď zvládne i osmák
Česká školní inspekce dále zjistila, že o čtvrtinu přibylo pedagogů, kteří jsou pro omezení vzdělávacího obsahu. A přibývá i těch, kteří využívají slovní hodnocení. Je to změna k lepšímu, kterou nese on-line výuka, soudí host Interview Plus.
„Kolem rámcových vzdělávacích programů je velká diskuze, vzduchem lítá slovo nebiflovat a učit děti komunikovat. Ale všeho s mírou. Existují předměty jako čeština a angličtina, kde je rámcový vzdělávací program nastaven velmi slušně, u jiných se asi redukovat musí. Nemyslím si ale, že by to nějak ovlivnila distanční výuka,“ míní Kostečka.
Čtěte také
Ministerstvo školství ovšem s učiteli prý nekomunikuje, a to dlouhodobě. Týká se to nejen změn v rámcových vzdělávacích programech, ale například i školského zákona, podle kterého by mohli učit i lidé bez pedagogického minima, nebo podoby letošních maturit.
Maturanti letos nebudou muset skládat ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka, rozhodnout se pro ně můžou dobrovolně. Zkoušky společné části se nově konají pouze formou didaktických testů:
„Jak může být maturita z češtiny a z cizích jazyků bez ústní zkoušky? Vždyť to je neuvěřitelný paskvil, který teď vznikl. A jak může být bez písemné zkoušky?“ ptá se Kostečka.
Didaktický test prý dokáže bez větších problémů složit i průměrně nadaný žák osmé třídy základní školy. „Není pravda, že by distanční výuka natolik znekvalitnila výuku, že by bylo třeba zrušit dvě klíčové součásti maturitní zkoušky,“ uzavírá dlouholetý učitel.
Budou učitelé docházet za dětmi domů? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Michal Komárek: Bez dobrých škol a výborných učitelů nezvládneme ani příští krizi
Před rokem kvůli pandemii covidu vláda poprvé uzavřela školy. Snad nikoho tehdy nenapadlo, že do konce školního roku se žáci budou normálně učit už jen několik týdnů.
-
Petr Janyška: Učitel, který vás ovlivní na celý život
Měli jste taky na základní škole paní učitelku nebo učitele, kteří vás podstatně ovlivnili a na něž dodnes vzpomínáte? Jsou učitelé, kteří vám ke konci dětství otevřou oči.
-
„Chytrý telefon máme jeden, pro úkoly chodím do školy.“ O školách z pohledu dětí, rodičů a učitelů
Velké nerovnosti mezi školami, regiony i rodinami se začnou po pandemii ještě více projevovat a těžko říct, kolik dětí sítem vzdělání vypadne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.