Dětská psychiatrie je spíš o rodině. To neznamená, že za problémy svého potomka může rodič, říká psychiatr

9. říjen 2023

„Dětskou duši může nejvíc ,bolet‘ nezájem a necitlivost,“ říká primář oddělení dětské a dorostové psychiatrie Tomáš Havelka. „Ale nechtěl bych tvrdit, že necitlivostí jsou způsobena všechna dětská trápení – tak to není, protože spektrum duševních poruch je obrovské,“ dodává v pořadu Hovory.

Čtěte také

U náctiletých teenagerů je navíc důležitý respekt. Pokud jen kritizujete, je prý potřeba nastavit hranice, ale myslet citlivě a empaticky.

Lékař Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě Havelka zároveň připomíná, že by každý rodič měl myslet i na sebe.

„Pokud jen uvažujete, jak s dítětem mluvit, co mu říkat a co už ne, tak to dělejte s vědomím, že máte rádi i sami sebe.“

Když se dítěti nedaří, není šťastné, tak za to podle psychiatra s velkou pravděpodobností rodič nemůže.

„Neházejte to na sebe. To je jedno z největších trápení rodičů, když přicházejí k dětskému psychiatrovi, tedy že se obviňují. Rodič se v drtivé většině snaží být dobrým vychovatelem – ne vždy si to sedne dohromady.“

Čtěte také

„Někdy má dítě potřebu, kterou rodič nevědomky nesplňuje apod. My to s nimi vždy probereme, i to, co by bylo potřeba dělat jinak. Pak jsou poruchy, které s rodičem už vůbec nesouvisejí – a přesto si je vyčítá.“

„Proto je pro nás tak důležité problém postupně rozkrývat, mluvit, a to i s rodiči o jejich obavách nebo i výčitkách. Taky proto čím dál víc říkám, že dětská psychiatrie je už víc psychiatrií rodinnou.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související